Kategoria: Zdrowe nawyki
Opublikowano: 17.03.2023
Aktualizacja: 09.10.2023

Pierwsza wizyta u ginekologa to duże przeżycie, ale nie warto jej odkładać

W jakim wieku do ginekologa

Dziewczyna powinna odbyć swoją pierwszą rutynową wizytę u lekarza ginekologa dziecięcego, gdy ma 11–13 lat. Jest to wiek, w którym zazwyczaj rozpoczyna się miesiączkowanie. Dla komfortu można wybrać lekarkę ginekolożkę dziecięcą lub lekarza ginekologa dziecięcego w towarzystwie położnej.

Jak przygotować córkę do pierwszej wizyty u ginekologa

Przygotuj córkę do pierwszej wizyty u ginekologa i wytłumacz, że:

  • do badania trzeba się rozebrać od pasa w dół i skorzystać ze spódniczki jednorazowej
  • każdy gabinet ma specjalny fotel ginekologiczny oraz wydzielone miejsce, gdzie będzie mogła przygotować się do badania
  • pierwsza wizyta to ważna lekcja profilaktyki zdrowotnej, na której lekarz opowie między innymi o miesiączkowaniu i zasadach higieny.
Niepełnoletnia pacjentka, która skończyła 16 lat, ma prawo decydować o swoim leczeniu – decyzja nie należy wtedy już tylko do jej opiekuna prawnego. Pacjentka w wieku 16–17 lat powinna otrzymać informacje o swoim stanie zdrowia w sposób zrozumiały i przystępny. Zarówno pacjentka, jak i jej opiekun czy rodzic powinni otrzymać informacje o badaniu, profilaktyce i leczeniu.

Jak zapisać dziecko do ginekologa

Do lekarza ginekologa nie potrzeba skierowania. Ginekologa możesz znaleźć przez wyszukiwarkę Gdzie się leczyć (link otwiera się w nowej karcie). Wystarczy, że wybierzesz kategorię „Przychodnie i szpitale”, a następnie wybierzesz specjalizację „ginekologia” i określisz preferowaną lokalizację.

Pamiętaj, że dziewczyna zgłasza się do poradni z opiekunem prawnym, który musi się wylegitymować.

Zaszczep dziecko przeciw HPV

Szczepienie przeciw HPV to szczepienie przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego, który w 99% odpowiada za zachorowanie na raka szyjki macicy. Wirus ten jest przenoszony przez kontakt skórny, w tym seksualny. Dlatego najlepiej zaszczepić dziecko, zanim rozpocznie życie seksualne – wtedy szczepionka jest najskuteczniejsza. Co ważne, warto szczepić nie tylko dziewczęta, ale także chłopców.

Szczepionka przeciw HPV objęta jest refundacją. Szczepienie przeciw HPV zostało włączone do kalendarza szczepień jako szczepienie zalecane.

Szczepienie młodej dziewczyny przeciw HPV nie oznacza, że może ona zrezygnować z wykonywania regularnej cytologii.

Więcej na temat szczepienia przeciw HPV przeczytasz na stronie Szczepienia HPV | Szczepienia.Info (link otwiera się w nowej karcie)

O prawach małoletniego pacjenta dowiesz się więcej, dzwoniąc pod numer 800 190 590 (bezpłatna infolinia Rzecznika Praw Pacjenta).

Do pobrania

Pierwsza wizyta u ginekologa (ulotka)

PDF, 619 KB