Kategoria: Zdrowe nawyki
Opublikowano: 13.09.2023

W przypadku zagrożenia życia lub zdrowia ważna jest każda minuta. Co robić? Jak reagować?

Gdy widzisz wypadek, ktoś upadnie, zasłabnie lub straci przytomność – reaguj. Pamiętaj, że udzielenie pierwszej pomocy to obowiązek.

Zasady pierwszej pomocy

1. Oceń bezpieczeństwo poszkodowanego i swoje. Nie podchodź do poszkodowanego, jeśli miejsce, w którym przebywa, może być dla Ciebie zagrożeniem. Zadzwoń wtedy po pomoc.

112 –  jednolity numer alarmowy, obowiązuje w całej Unii Europejskiej.
999 – pogotowie ratunkowe
998 – straż pożarna
997 – policja.
Połączenia z numerami alarmowymi są bezpłatne.

2. Oceń stan poszkodowanego i przytomność. Zapytaj, co się stało. Jeśli zareaguje – jest przytomny. Brak reakcji oznacza, że poszkodowany nie jest przytomny.

3. Udrożnij drogi oddechowe. Połóż jedną rękę na czole, a drugą na brodzie poszkodowanego i odegnij jego głowę do tyłu. Sprawdź, czy nie ma ciał obcych w jamie ustnej. Usuń je, gdy są widoczne.

4. Oceń oddech. Przystaw policzek do twarzy poszkodowanego. Słyszysz, czujesz wydychane powietrze na swoim policzku, widzisz ruchy klatki piersiowej? Poszkodowany oddycha. Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny, ale oddycha – ułóż go w pozycji bocznej ustalonej.

5. Jeśli poszkodowany stracił przytomność i nie oddycha, zadzwoń pod numer alarmowy 999 lub 112 i jak najszybciej rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową.

Więcej informacji na temat pierwszej pomocy znajdziesz w aplikacji mojeIKP (link otwiera się w nowej karcie). Z instruktażu pierwszej pomocy możesz skorzystać bez logowania do aplikacji. Wystarczy, że zainstalujesz mojeIKP na swoim telefonie.

Jak przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową?

  • Ułóż osobę poszkodowaną na twardej i równej powierzchni.
  • Klęknij z boku, na wysokości klatki piersiowej poszkodowanego.
  • Naprzemiennie wykonuj 30 uciśnięć klatki piersiowej i 2 oddechy ratownicze.
  • Poproś inną osobę o pomoc i zmieniajcie się podczas resuscytacji, by zapobiec wyczerpaniu własnych sił.
  • Jeśli w pobliżu znajduje się przenośny defibrylator AED – użyj go.
Możesz zaprzestać wykonywania czynności ratowniczych, jeśli poszkodowany odzyska przytomność lub przyjedzie pogotowie ratunkowe, lub opadniesz z sił – wtedy poproś kogoś o zmianę.

Czym jest automatyczny elektryczny defibrylator (AED)?

AED to urządzenie, które daje możliwość przywrócenia akcji serca w przypadku jej nagłego zatrzymania. Zawiera jednorazowe elektrody przyklejane do klatki piersiowej. Podpowiada głosowo osobie ratującej, co robić. AED znajdziesz w wielu miejscach publicznych. Zazwyczaj wisi na ścianie i jest oznaczony charakterystycznym obrazkiem serca i błyskawicy. Jeśli użyjesz AED, nie odklejaj elektrod. Dzięki temu AED będzie nadal monitorować akcję serca, nawet w drodze do szpitala.

Do pobrania

Pierwsza pomoc (ulotka)

PDF, 696 KB