Rak trzonu macicy jest najczęstszym nowotworem złośliwym dróg rodnych u kobiet w Polsce. Na nowotwór ten przede wszystkim chorują kobiety po menopauzie. Na jego rozwój wpływa również styl życia.
Rak trzonu macicy rozwija się w błonie śluzowej macicy, czyli endometrium. Powstaje na skutek namnażania nowotworowo zmienionych komórek endometrium. Znaczącą rolę w rozwoju tego nowotworu odgrywa nadmierne pobudzenie organizmu żeńskimi hormonami płciowymi – estrogenami.
Co może mieć wpływ na zachorowanie
Najczęściej na raka trzony macicy chorują kobiety po menopauzie, w wieku 55-70 lat. Jednak około 5% przypadków rozpoznawanych jest u kobiet młodszych niż 40-letnich. Główne czynniki podwyższonego ryzyka to:
- otyłość,
- cukrzyca
- nadciśnienie tętnicze
- rodzinne występowanie nowotworu piersi, trzonu macicy i jelita grubego
- niepłodność lub urodzenie tylko jednego dziecka
- zaburzenia hormonalne spowodowane guzami jajnika
- zespół Lyncha.
Niezależnie od czynników ryzyka podstawą profilaktyki zdrowotnej kobiet są regularne wizyty ginekologiczne. Pamiętaj, że do poradni ginekologicznej nie potrzebujesz skierowania.
Zwróć uwagę na te objawy
Rak trzonu macicy daje wczesne wyraźne objawy. Najbardziej charakterystyczne to krwawienie z pochwy po menopauzie. Dlatego za każdym razem, gdy zaobserwujesz krwawienia, skonsultuj się z lekarzem ginekologiem.
Nie lekceważ też objawów, takich jak:
- upławy z pochwy
- bóle podbrzusza
- spadek wagi i osłabienie.
Wśród nowotworów kobiecych rak trzonu macicy najłatwiej poddaje się leczeniu, ale zaawansowany daje przerzuty. Dlatego tak ważne jest jego wczesne rozpoznanie i szybka decyzja o leczeniu. Pamiętaj, że wcześnie wykryty rak trzonu macicy daje duże szanse na wyleczenie.
Jak wygląda leczenie
W leczeniu raka trzonu macicy stosuje się:
- zabiegi operacyjne
- radioterapię
- hormonoterapię
- chemioterapię (rzadko).
Zdrowy styl życia to podstawa profilaktyki
Rak trzonu macicy jest jedną z wielu chorób, w której styl życia ma znaczenie dla jej rozwoju oraz skuteczności leczenia.
- Zadbaj o właściwą dietę, która ustabilizuje wagę, ciśnienie i poziom cukru w organizmie.
- Pamiętaj o aktywności fizycznej, dostosowanej do swoich możliwości.
- Nie pal, ogranicz alkohol, chroń się przed słońcem.