Aktualizacja: 03.11.2023
Wcześnie zdiagnozowany rak szyjki macicy jest w pełni wyleczalny. Dowiedz się, jak zmniejszyć ryzyko rozwoju tego nowotworu
W Europie ponad 62% rozpoznanych nowotworów szyjki macicy można z powodzeniem wyleczyć. W Polsce odsetek ten jest niższy i wynosi 48,3%. Wykrycie raka szyjki macicy we wczesnej fazie zwiększa szansę na wyleczenie.
- Rak szyjki macicy jest obecnie trzecim pod względem częstości zachorowań nowotworem u kobiet na świecie.
- Polska ma jeden z najwyższych wskaźników zachorowalności i umieralności na raka szyjki macicy w Europie.
- W Polsce na ten nowotwór najczęściej zapadają kobiety po 60. roku życia. Rośnie również liczba zachorowań u młodszych kobiet (od 35. do 40. roku życia).
Czynniki ryzyka
Nowotwór szyjki macicy jest wywoływany przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) o wysokim potencjale rakotwórczym. Wirus jest przenoszony drogą płciową.
Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy?
1. Szczepienia przeciw HPV
Szczepienie przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego jest najskuteczniejszym sposobem zapobiegania zakażeniom HPV i chorobom nowotworowym związanym z tym nowotworem.
Przyjęcie szczepionki przeciw HPV zmniejsza ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy o 70%.Szczepienie przeciw HPV zostało włączone do kalendarza szczepień jako szczepienie zalecane.
2. Cytologia
Badanie cytologiczne jest jednym z podstawowych badań diagnostycznych, które powinna regularnie wykonywać każda kobieta. W trakcie tego badania lekarz pobiera materiał z szyjki macicy za pomocą szczoteczki cytologicznej.
Podczas badania do pochwy wprowadzany jest wziernik i za pomocą szczoteczki pobierane są komórki z tarczy i kanału szyjki macicy. Pobrany materiał nakładany jest na szkiełko cytologiczne. Tak przygotowany rozmaz przekazywany jest do oceny mikroskopowej w laboratorium.
Kiedy wykonać cytologię?
- Badanie należy wykonać nie wcześniej niż 4 dni po ostatnim dniu miesiączki i nie później niż 4 dni przed rozpoczęciem kolejnej menstruacji,
- od ostatniego badania ginekologicznego/USG przezpochwowego powinien upłynąć co najmniej 1 dzień.
Program profilaktyki raka szyjki macicy
Czy wiesz, że przysługuje Ci bezpłatna cytologia? Jeżeli masz od 25 do 64 lat możesz ją wykonać w ramach programu badań przesiewowych.
W ramach programu cytologia jest wykonywana raz na 3 lata lub raz na rok u pacjentek, u których lekarz rozpoznał czynniki ryzyka.
W trakcie przysługującego Ci badania lekarz pobierze materiał z szyjki macicy i przekaże go do badań laboratoryjnych. W przypadku nieprawidłowego wyniku wystawione zostanie skierowanie do etapu pogłębionej diagnostyki (np. kolposkopia). W przypadku wyniku prawidłowego ustalony zostanie termin kolejnego badania cytologicznego.
- Adresy placówek wykonujących bezpłatną cytologię znajdziesz na stronie: Wyszukiwarka Gdzie się leczyć (link otwiera się w nowej karcie)
- Po wejściu na stronę wybierz z listy nazwę programu: „Profilaktyka raka szyjki macicy”.
- W kolejnym kroku wpisz województwo, miejscowość, oraz Twój adres zamieszkania.
Do udziału w programie nie potrzebujesz skierowania.