Aktualizacja: 09.10.2023
Pierwsza wizyta u ginekologa to duże przeżycie, ale nie warto jej odkładać
W jakim wieku do ginekologa
Dziewczyna powinna odbyć swoją pierwszą rutynową wizytę u lekarza ginekologa dziecięcego, gdy ma 11–13 lat. Jest to wiek, w którym zazwyczaj rozpoczyna się miesiączkowanie. Dla komfortu można wybrać lekarkę ginekolożkę dziecięcą lub lekarza ginekologa dziecięcego w towarzystwie położnej.
Jak przygotować córkę do pierwszej wizyty u ginekologa
Przygotuj córkę do pierwszej wizyty u ginekologa i wytłumacz, że:
- do badania trzeba się rozebrać od pasa w dół i skorzystać ze spódniczki jednorazowej
- każdy gabinet ma specjalny fotel ginekologiczny oraz wydzielone miejsce, gdzie będzie mogła przygotować się do badania
- pierwsza wizyta to ważna lekcja profilaktyki zdrowotnej, na której lekarz opowie między innymi o miesiączkowaniu i zasadach higieny.
Jak zapisać dziecko do ginekologa
Do lekarza ginekologa nie potrzeba skierowania. Ginekologa możesz znaleźć przez wyszukiwarkę Gdzie się leczyć (link otwiera się w nowej karcie). Wystarczy, że wybierzesz kategorię „Przychodnie i szpitale”, a następnie wybierzesz specjalizację „ginekologia” i określisz preferowaną lokalizację.
Zaszczep dziecko przeciw HPV
Szczepienie przeciw HPV to szczepienie przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego, który w 99% odpowiada za zachorowanie na raka szyjki macicy. Wirus ten jest przenoszony przez kontakt skórny, w tym seksualny. Dlatego najlepiej zaszczepić dziecko, zanim rozpocznie życie seksualne – wtedy szczepionka jest najskuteczniejsza. Co ważne, warto szczepić nie tylko dziewczęta, ale także chłopców.
Szczepionka przeciw HPV objęta jest refundacją. Szczepienie przeciw HPV zostało włączone do kalendarza szczepień jako szczepienie zalecane.
Więcej na temat szczepienia przeciw HPV przeczytasz na stronie Szczepienia HPV | Szczepienia.Info (link otwiera się w nowej karcie)
O prawach małoletniego pacjenta dowiesz się więcej, dzwoniąc pod numer 800 190 590 (bezpłatna infolinia Rzecznika Praw Pacjenta).