Kategoria: Nowotwory
Opublikowano: 16.11.2023
Aktualizacja: 09.10.2024

Wcześnie wykryty nowotwór jądra może być całkowicie wyleczalny. Dowiedz się więcej o męskiej profilaktyce!

Choroby układu moczowo-płciowego dotykają wielu mężczyzn. Coraz częściej są to choroby nowotworowe. Aby zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia, pamiętaj o regularnych badaniach profilaktycznych i samobadaniu.

Męskie nowotwory

Do nowotworów układu moczowo-płciowego u mężczyzn zalicza się:

  • nowotwór jądra – jeden z najczęstszych nowotworów u młodych, dorosłych mężczyzn. Znaczna część zachorowań dotyczy mężczyzn w wieku 14-35 lat. Może dotknąć każdego bez względu na styl życia. Nowotwór jądra w 95% przypadkach może być całkowicie wyleczalny. Warunkiem jest jego wczesne wykrycie.
  • nowotwór prostaty (gruczołu krokowego) – dotyczy głównie mężczyzn powyżej 50 roku życia. W większości przypadków wykrywany  jest w stadium bezobjawowym. Chorzy są diagnozowani w związku ze stwierdzeniem podwyższenia stężenia PSA lub trafiają do urologa z powodu objawów łagodnego przerostu gruczołu krokowego.
PSA to badanie, które ocenia stężenie swoistego antygenu sterczowego, czyli białka, które wytwarzane jest przez gruczoł krokowy u mężczyzn.

Jak rozpoznać nowotwór prostaty?

Podstawowe badania, które pozwalają wykryć nowotwór prostaty to:
  • oznaczenie stężenia PSA – wykonywane na podstawie pobranej próbki krwi do badań
  • badanie per rectum – badanie fizykalne, które jest ważnym elementem badania lekarskiego. Pozwala wykryć schorzenia zagrażające zdrowiu na wczesnym etapie diagnostyki
  • badanie histopatologiczne – badanie fragmentu tkanki pobranej z prostaty pod mikroskopem, które jest podstawą rozpoznania.

Samobadanie jąder – podstawa profilaktyki

Pierwsze objawy mogą być mało specyficzne, a w związku z tym często bagatelizowane. Pamiętaj o samobadaniu, szczególnie jeśli jesteś w grupie ryzyka rozwoju nowotworu.
Sprawdzaj:
  • powierzchnię swoich jąder i ich strukturę
  • czy w obrębie jąder wyczuwasz zgrubienie, bolesność, obrzęk albo zmiany o charakterze guza
  • czy w mosznie obecny jest płyn.
Badaj się systematycznie. Jeśli wykryjesz coś niepokojącego, zgłoś się do lekarza. Do odwiedzenia lekarza powinny skłonić Cię także objawy ze strony układu moczowego, np. krew w moczu, osłabiony i przerywany strumień moczu. Pamiętaj, że choroba może objawiać się również niespecyficznymi oznakami tj. bólem podbrzusza.

Profilaktyka 40 PLUS

Jeśli skończyłeś 40 lat, możesz skorzystać z bezpłatnych badań w ramach programu Profilaktyka 40 PLUS. W ramach programu skorzystasz z bezpłatnych badań diagnostycznych, w tym badania przesiewowego w kierunku nowotworu prostaty (oznaczenie poziomu PSA).

Do pobrania

Profilaktyka nowotworów prostaty i jąder (ulotka)

PDF, 644