Kategoria: Zdrowe nawyki
Opublikowano: 15.03.2024
Aktualizacja: 11.06.2024

Dzięki zmysłom jesteśmy w stanie odbierać otaczającą nas rzeczywistość. Możemy reagować na bodźce zewnętrzne i sprawnie funkcjonować

Pięć podstawowych zmysłów człowieka to: wzrok, węch, słuch, dotyk i smak. Dzięki nim możemy kontaktować się między sobą, widzieć się i słyszeć wzajemnie. Zmysły pełnią również rolę ostrzegawczą: nie przejdziemy przez ulicę, widząc czerwone światło, czy też nie zjemy nieświeżej potrawy, czując jej niedobry smak. Pomagają w tym również inne nasze zmysły, m.in. zmysł równowagi, czucia bólu, zmysł temperatury.

Słuch

Kłopoty ze słuchem mogą dotyczyć każdego, również dzieci. Niedosłuch to ograniczenie funkcji słuchowej, która znacznie utrudnia odbieranie dźwięków płynących z otoczenia. Nierozpoznany odpowiednio wcześnie może zaburzać prawidłowy rozwój dziecka. W Polsce każdy noworodek uczestniczy w programie przesiewowych badań słuchu. Każde dziecko w zależności od uzyskanego wyniku ma wklejoną do książeczki zdrowia kartę:

  • niebieską – wynik prawidłowy
  • żółtą – wynik nieprawidłowy lub obecność czynnika ryzyka uszkodzenia słuchu.

Dzieci, u których wynik badania jest nieprawidłowy, wymagają kontrolnego badania w poradni audiologicznej.

Słuch sprawdza się również w czasie bilansów zdrowia, czyli okresowych badań profilaktycznych u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, już od 2 miesiąca życia. Jeżeli dziecko mówi głośniej lub niewyraźnie, nie reaguje na komunikaty, skarży się na ból lub szum w uchu, skonsultuj się z lekarzem pediatrą

Wzrok

Choroby narządu wzroku zaliczane są do tzw. chorób cywilizacyjnych, powodują zaburzenia lub utratę zdolności widzenia. Dzisiejszy styl życia sprawia, że coraz częściej choroby oczu występują w młodym wieku i nie dotyczą tylko osób starszych. Sprawia to np. niewłaściwe odżywianie, praca przy komputerze, sztuczne oświetlenie.
Twoje dziecko mruży i pociera oczy, podchodzi lub trzyma zbyt blisko rzeczy, które chce zobaczyć? Często się potyka, skarży się na bóle głowy i oczu? W rodzinie występują choroby oczu? Skonsultuj się z okulistą.

Świat zmysłów osób z niepełnosprawnościami

Osoby z niepełnosprawnościami uprawiają strzelectwo sportowe, grają w piłkę nożną czy jeżdżą na nartach. Niepełnosprawność polegająca na braku możliwości korzystania z jednego ze zmysłów nie oznacza, że trzeba rezygnować z aktywności fizycznej. Wszystko jest kwestią odpowiedniej adaptacji, czyli dostosowania zasad i sprzętu do konkretnych potrzeb. Czasem wystarczy po prostu wsparcie ze strony drugiego człowieka. Dzięki temu sport jest naprawdę dla wszystkich. Może być także wykorzystywany w procesie rehabilitacji.

Do pobrania

Zadbaj o zdrowe zmysły (ulotka)

PDF, 628 KB