Świerzb, owsiki, wszy – wzdrygasz się na samą myśl? Słusznie, ale nie wystarczy myśleć o tym z obrzydzeniem. Dowiedz się, jak działać, by ich uniknąć
Pasożyty – relikt przeszłości? Nic bardziej mylnego! Co czwarta osoba z nas jest zakażona pasożytem.
Choroby pasożytnicze
Pasożyty nie są w stanie żyć samodzielnie przez dłuższy czas. Żywią się krwią lub tkankami żywiciela, powodując jego wyniszczenie. Występują powszechnie w przyrodzie: w glebie, w wodzie, na brudnych owocach lub warzywach. Nierzadko przenoszone są przez zwierzęta domowe.
Do najczęstszych chorób pasożytniczych zaliczamy:
- owsicę
- wszawicę
- świerzb.
Owsica
Owsica to choroba przewodu pokarmowego, która występuje tylko u ludzi. Owsiki to nicienie o długości 1 cm. Najczęściej chorują przez nie osoby, które nie dbają o higienę i nie myją rąk. Owsicą można zarazić się przez bezpośredni kontakt z zarażoną osobą lub ze skażoną powierzchnią, np. w piaskownicy, na basenie, w toalecie.
Objawy choroby:
- świąd w okolicach odbytu
- podkrążone oczy
- niepokój i brak koncentracji
- bóle głowy brzucha
- zaburzenia odżywiania.
Najbardziej narażone są dzieci, zwłaszcza małe, które nie mają jeszcze utrwalonych nawyków higienicznych. Chętnie głaszczą spotkanego psa, bawią się w piasku, który często bywa toaletą dla zwierząt, jedzą niemyte owoce.
Pedikuloza – czyli wszawica
Wszawica to choroba wywołana przez wesz głowową. Stanowi powszechny problem we wszystkich krajach świata i nie zawsze jest oznaką braku higieny.
Wszy przenoszą się przez kontakt bezpośredni. Łatwo się nimi zarazić w dużych skupiskach ludzi – w przedszkolach, szkołach, na obozach wakacyjnych, koloniach, w internatach. Zakażeniom sprzyjają złe warunki higieniczne, używanie wspólnych ręczników, szczotek do włosów, gumek i spinek. Jedna zarażona osoba może być zagrożeniem dla wszystkich z otoczenia.
Objawem jest uporczywe swędzenie głowy, na której mogą wystąpić drobne rany. Podczas leczenia należy zastosować preparat, który skutecznie likwiduje pasożyty. Ważne jest przy tym dokładne wyczesywanie skóry głowy i jej przeglądanie. Kuracji powinni się poddać wszyscy domownicy.
Świerzb
Świerzb jest wywoływany przez mikroskopijne roztocza, niewidoczne gołym okiem. Pasożyty toczą korytarze w naskórku człowieka, powodując nasilony świąd skóry. Pojawiają się na niej grudki, otarcia naskórka, zadrapania lub pęcherzyki. To powszechna choroba i może zdarzyć się każdemu w każdym wieku.
Choroba przenosi się przez kontakt z osobą zakażoną, przez używanie wspólnych ręczników, przedmiotów, odzieży. Jest spotykana najczęściej u osób mieszkających wspólnie. Nie przenosi się przez podanie ręki.
Leczenie polega na zastosowaniu maści lub kremów nakładanych na skórę. Ważne jest przy tym leczenie profilaktyczne domowników, którzy mogą okazać się nosicielami choroby. Należy pamiętać o wypraniu pościeli, koców, maskotek w wysokiej temperaturze i dokładnym umyciu pozostałych przedmiotów.
Profilaktyka i zapobieganie chorobom
Metody zwalczania chorób pasożytniczych i zapobiegania im:
- dokładne mycie rąk, szczególnie przed jedzeniem, po wyjściu z toalety, po zabawie ze zwierzętami lub w piaskownicy, po pracy w ogrodzie
- utrzymywanie krótkich, czystych paznokci
- osobne ręczniki i szczotki do włosów
- częsta zmiana bielizny, pościeli, ręczników
- utrzymywanie czystości w toalecie i kuchni
- dokładne mycie warzyw i owoców
- systematyczne mycie zabawek
- unikanie zabaw w zanieczyszczonej piaskownicy
- przeglądanie włosów dziecka i codzienne ich czesanie.
Zadbaj o siebie
Jeśli zauważasz u siebie objawy choroby pasożytniczej, skontaktuj się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. Lekarz zleci Ci badania, zaproponuje terapię lub skieruje Cię do lekarza specjalisty.