Aktualizacja: 09.10.2023
Owoce to zdrowa przekąska. Ale podczas odchudzania trzeba z nimi uważać
Otyłość
- Otyłość stała się chorobą cywilizacyjną.
- W Polsce na nadwagę i otyłość choruje już ok. 70% społeczeństwa.
- Otyłość uznawana jest obecnie za chorobę przewlekłą, a nadwaga za schorzenie prowadzące do otyłości.
- Otyłość to nie tylko problem estetyczny, ale i choroba.
- Ważna w zapobieganiu choroby jest właściwa dieta bogata w warzywa i owoce (z przewagą warzyw), najlepiej bez nadmiaru cukrów i tłuszczy.
- W popularyzowaniu zdrowej diety i właściwego żywienia pomaga portal nfz.gov.pl – gdzie każdy znajdzie bezpłatne plany żywieniowe.
Regularne jedzenie posiłków o tych samych porach każdego dnia pomoże nam zachować umiar. Dzięki temu sprawniej powstrzymamy się przed spożyciem dodatkowych porcji jedzenia między innymi smacznych, ale bogatych w cukry owoców.
dr Małgorzata Obara-Gołębiowska, psycholog; specjalista ds. samoregulacji odżywiania się i psychologii otyłości (Oddział Leczenia Otyłości – Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie).
Fakty i mity na temat owoców
Wydawać by się mogło, że jedzenie dużej ilości owoców stanowi zdrową i niskokaloryczną dietę – nic bardziej mylnego. Należy z nimi uważać!
Oto kilka mitów i faktów na temat owoców:
- „Będąc na diecie redukcyjnej, można jeść owoce bez ograniczeń”
- Prawdą jest, że w diecie osób odchudzających się obecność owoców jest uzasadniona. Nie należy jednak spożywać ich w nadmiarze, ponieważ mimo dużej zawartości witamin mają też dużo cukrów. Sprawia to, że w dużych ilościach są kaloryczne i mogą wpływać na przyrost tkanki tłuszczowej.
- „Jedząc owoce, można schudnąć”
- Owoce są mniej kaloryczne i dużo zdrowsze niż słodycze, dlatego też stanowią ich dobry zamiennik. W dużych ilościach mogą przyczynić się do wzrostu masy ciała, co spowodowane jest sporą ilością cukrów w nich zawartych.
- „Suszone owoce to bezcukrowa przekąska”
- Suszone owoce stanowią skoncentrowane źródło składników odżywczych i błonnika. Są około dwukrotnie mniej kaloryczne niż słodycze i czekolada. Należy jednak pamiętać, że przed suszeniem mogą być moczone w roztworach cukru lub słodkich koncentratach. Dlatego warto czytać etykiety produktów.
- „Soki owocowe są najlepszym źródłem witamin”
- Najlepszy sok nie zastąpi owocu zjedzonego w całości. Zawiera niewielkie ilości błonnika (najwięcej jesz go w sokach zawierających miąższ owoców). Poza tym większość tzw. soków, które można kupić w sklepach, zawiera duże ilości cukru lub słodzika.