Kategoria: Zdrowe nawyki
Opublikowano: 21.12.2023
Aktualizacja: 04.04.2024

Co robić w razie nagłej choroby lub pogorszenia stanu zdrowia? Gdzie szukać pomocy w nocy, w weekend lub w czasie świąt?

Możesz poczuć się gorzej w nocy, w weekend lub w czasie świąt, gdy Twój lekarz rodzinny nie przyjmuje. Skorzystaj wtedy z pomocy nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Możesz wybrać najbliższe miejsce, bez względu na Twoje miejsce zamieszkania.

Przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) nie pełnią dyżurów całodobowych. W noce i w dni ustawowo wolne od pracy ich rolę przejmują przychodnie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna

Z pomocy lekarza i pielęgniarki w nocy i w dni wolne od pracy oraz w święta możesz skorzystać, gdy:

  • nagle zachorujesz
  • nagle pogorszy się Twój stan zdrowia, ale nie masz objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia
  • nie czujesz się lepiej i nie widzisz poprawy, mimo przyjmowania leków bez recepty czy domowych środków
  • obawiasz się, że czekanie na otwarcie Twojej przychodni sprawi, że Twój stan zdrowia bardzo się pogorszy.

Jak znaleźć punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

Mapę punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej znajdziesz na stronie Nocna i świąteczna opieka zdrowotna | Pacjent (link otwiera się w nowej karcie) W tych placówkach otrzymasz pomoc w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz w dni ustawowo wolne od pracy (np. 25 grudnia).

SOR – kiedy zagrożone jest życie lub zdrowie

W sytuacji nagłego zagrożenia zdrowia lub życia pomocy udzielają izby przyjęć oraz Szpitalne Oddziały Ratunkowe (SOR). Do SOR-u i izby przyjęć nie potrzebujesz skierowania. Wizyta nie jest także zależna od miejsca zamieszkania. A o kolejności przyjęć pacjentów decyduje ich stan zdrowia (nie decyduje kolejność zgłoszenia).

Pamiętaj, że SOR nie zastępuje lekarza podstawowej opieki zdrowotnej ani lekarza specjalisty. Jeśli nie ma konieczności ratowania życia lub zdrowia, skorzystaj z pomocy w poradni nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.
W sytuacji bezpośredniego nagłego zagrożenia życia lub zdrowia zadzwoń pod numer 112 lub 999 i wezwij zespół ratownictwa medycznego. Zespoły ratownictwa medycznego udzielają pomocy osobom, które wymagają natychmiastowego podjęcia medycznych czynności ratunkowych.

Dyżur stomatologiczny

W razie nagłego bólu zęba czy powikłań związanych z wcześniejszym leczeniem możesz skorzystać z dyżuru stomatologicznego.
Placówki udzielają pomocy doraźnej:
  • w dni powszednie od 19:00 do 7:00 dnia następnego
  • w soboty, niedziele i dni wolne od pracy całodobowo.

Mapę placówek świadczących doraźną pomoc dentystyczną znajdziesz na stronie Doraźna pomoc dentystyczna | Pacjent (link otwiera się w nowej karcie).

Leczenie za granicą

Wyjeżdżając za granicę, weź ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Obowiązuje ona w trakcie tymczasowego pobytu w krajach:
  • Unii Europejskiej
  • EFTA
  • Wielkiej Brytanii.

Dzięki karcie EKUZ otrzymasz świadczenia zdrowotne, które będą niezbędne z medycznego punktu widzenia. O tym, co jest niezbędne, decyduje lekarz. Więcej o karcie EKUZ przeczytasz a stronie EKUZ | Narodowy Fundusz Zdrowia (link otwiera się w nowej karcie)

Do pobrania

Gdzie szukać pomocy w nocy, weekend i święta (ulotka)

PDF, 645 KB