Aktualizacja: 31.10.2024
W przypadku zagrożenia życia lub zdrowia ważna jest każda minuta. Co robić? Jak reagować?
Gdy widzisz wypadek, ktoś upadnie, zasłabnie lub straci przytomność – reaguj. Pamiętaj, że udzielenie pierwszej pomocy to obowiązek.
Zasady pierwszej pomocy
1. Oceń bezpieczeństwo poszkodowanego i swoje. Nie podchodź do poszkodowanego, jeśli miejsce, w którym przebywa, może być dla Ciebie zagrożeniem. Zadzwoń wtedy po pomoc.
999 – pogotowie ratunkowe
998 – straż pożarna
997 – policja.
Połączenia z numerami alarmowymi są bezpłatne.
2. Oceń stan poszkodowanego i przytomność. Zapytaj, co się stało. Jeśli zareaguje – jest przytomny. Brak reakcji oznacza, że poszkodowany nie jest przytomny.
3. Udrożnij drogi oddechowe. Połóż jedną rękę na czole, a drugą na brodzie poszkodowanego i odegnij jego głowę do tyłu. Sprawdź, czy nie ma ciał obcych w jamie ustnej. Usuń je, gdy są widoczne.
4. Oceń oddech. Przystaw policzek do twarzy poszkodowanego. Słyszysz, czujesz wydychane powietrze na swoim policzku, widzisz ruchy klatki piersiowej? Poszkodowany oddycha. Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny, ale oddycha – ułóż go w pozycji bocznej ustalonej.
5. Jeśli poszkodowany stracił przytomność i nie oddycha, zadzwoń pod numer alarmowy 999 lub 112 i jak najszybciej rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową.
Jak przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową?
- Ułóż osobę poszkodowaną na twardej i równej powierzchni.
- Klęknij z boku, na wysokości klatki piersiowej poszkodowanego.
- Naprzemiennie wykonuj 30 uciśnięć klatki piersiowej i 2 oddechy ratownicze.
- Poproś inną osobę o pomoc i zmieniajcie się podczas resuscytacji, by zapobiec wyczerpaniu własnych sił.
- Jeśli w pobliżu znajduje się przenośny defibrylator AED – użyj go.