Depresja w czasach pandemii

FILMY I WYWIADY :

KALENDARZ 2020 :

KALENDARZ 2021 :

 

Szacuje się, że w Polsce nawet 1,5 mln osób zmaga się z depresją. Według najnowszych badań, w okresie pandemii COVID- 19, może to być nawet dwa razy więcej osób. Ponad połowa Polaków deklaruje, że zauważyło oznaki depresji u kogoś ze swojego otoczenia. Wciąż jednak nie umiemy rozmawiać o tej chorobie, a 81 proc. badanych twierdzi, że depresja jest chorobą wstydliwą i nie należy się z nią afiszować.

Pierwsze objawy depresji często pozostają niezauważone, nie tylko przez bliskich, ale nawet samych pacjentów. Depresja jest chorobą ciała i ducha, która może dotknąć każdego. Bez względu na płeć, wiek czy status społeczny. Wczesne rozpoznanie i właściwe leczenie  to klucz do szybkiego powrotu do zdrowia.

Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Jak wspierać bliskich? Gdzie szukać pomocy? Dowiesz się z ulotki.

O profilaktyce zdrowia psychicznego oraz o tym kto jest szczególnie narażony na depresję, mówi  nasz ekspert dr n. hum. Ewa Kiliszek psycholog, psychoterapeuta.

W trudnym czasie, kiedy szczególnie potrzebujemy wsparcia psychologicznego, warto zapoznać się z serią internetowych podcastów, dostępnych na kanale YouTube – Akademia NFZ.