Kategoria: Płuca
Opublikowano: 06.05.2025

E-papierosy nie wydzielają dymu, ale również są szkodliwe. Dowiedz się, jak wpływają na Twoje zdrowie

Jak działa jednorazowy e-papieros

Urządzenie to podgrzewa specjalną ciecz i wytwarza aerozol lub mieszankę małych cząstek. Jest tak zaprojektowane, by naśladować wygląd papierosów i styl palenia. Składa się z:

  • wbudowanej baterii, bez możliwości jej naładowania
  • wbudowanego zbiornika z płynem (ang. e-liquid) z nikotyną lub bez nikotyny, którego nie można uzupełnić lub wymienić.

Płyn zawarty w e-papierosie jest podgrzewany do temp. 200–300°C. Następnie dochodzi do odparowania składników roztworu inhalacyjnego. Użytkownicy wdychają aerozol z e-papierosów do płuc. Gdy użytkownik wydycha go w powietrze, mogą go również wdychać osoby postronne.

Składniki płynu

Płyny do napełniania e-papierosów zawierają głównie glikol propylenowy i glicerynę roślinną.

Substancje te po podgrzaniu wykazują działanie toksyczne w drogach oddechowych. Płyny do napełniania mają również w swoim składzie dodatki smakowe, które są szczególnie atrakcyjne dla dzieci. Elektroniczne papierosy różnią się między sobą nie tylko smakiem i zapachem, ale także zawartością nikotyny lub jej brakiem.

 E-papierosy z nikotyną

Większość e-palaczy, w tym nastolatków wybiera e-papierosy z dodatkiem nikotyny. Dopuszczalna jej zawartość w płynie to 20 mg/ml, ale dawka ta jest często przekraczana. Dlatego palacz traci łatwo kontrolę nad tym, ile dziennie dostarcza do organizmu nikotyny. Jest ona silnie uzależniającą substancją psychoaktywną, szczególnie dla osób do 25 roku życia. Zawarta w e-papierosach nikotyna wpływa na funkcjonowanie mózgu. W okresie dojrzewania palenie e-papierosów z nikotyną może zaszkodzić tym częściom mózgu, które odpowiadają za uwagę, uczenie się, nastrój i kontrolę impulsów.

W e-papierosach ostry smak nikotyny jest maskowany dodatkiem aromatów. Często odgrywa to dużą rolę w inicjacji używania produktu.

Jednorazowym papierosem można się zaciągnąć około 700 do 800 razy. To ekwiwalent wchłoniętej nikotyny równy wypaleniu 2 do 3 paczek papierosów tradycyjnych.

Niebezpieczne związki

E-papierosy pozbawione nikotyny też nie są bezpieczne. Wśród substancji uszkadzających układ oddechowy znajdują się tam m.in.:

  • środki zapachowe
  • alkohole
  • aldehydy
  • THC
  • CBD
  • olej z haszyszu butanowego.

Zdarza się, że w składach płynów do e-papierosów mogą znajdować się dodatkowo substancje psychoaktywne:

  • opioidy
  • kokaina
  • metamfetamina.

Mieszanka tych składników może prowadzić do powstania niezidentyfikowanych substancji o nieprzewidywalnym działaniu na organizm.

Metale ciężkie

W aerozolach i płynach do e-papierosów wykryto również metale ciężkie, które mogą pochodzić z materiałów użytych do wykonania samego urządzenia. Jest to szczególnie szkodliwe w okresie rozwoju.

Badania PATH Youth Study przeprowadzone w USA w 2022 roku wśród nastolatków wskazały one na ścisły związek pomiędzy wapowaniem (czynność wdychania i wydychania dymu pochodzącego z elektronicznego papierosa) a ilością metali ciężkich (kadm, ołów i uran) przedostających się do organizmu. Zwiększone poziomy tych metali mogą prowadzić do zaburzeń funkcji poznawczych, powikłań oddechowych, nowotworów i chorób układu krążenia.