W związku z planowanym rozpoczęciem programu pilotażowego POZ PLUS w dniach: 25 września br., 26 września br. i 28 września br. w Warszawie, odbyły się jednodniowe warsztaty dla świadczeniodawców wyłonionych zgodnie z regulaminem preslekcji.
W trakcie spotkań przedstawione zostały informacje związane z planowanym pilotażem opieki koordynowanej POZ PLUS. Omawiano m.in. zasady wyboru grantobiorców, zasady zawierania umów, zasady przeprowadzania badań bilansowych, wykorzystywanie ścieżek diagnostyczno – terapeutycznych, jak również kwestie związane z dostosowaniem systemów informatycznych świadczeniodawców, którzy będą realizować pilotaż.
Organizatorzy przedstawili także wyniki badań ankietowych, prezentujące oczekiwania pacjentów na temat organizacji Opieki Koordynowanej. Dużym zainteresowaniem uczestników cieszył się temat dotyczący praktycznego podejścia do koordynacji, prowadzony przez ekspertów z Centrum Medyczno – Diagnostycznego w Siedlcach.
Cykl jednodniowych warsztatów popreselekcyjnych, w których uczestniczyło ponad 600 przedstawicieli świadczeniodawców z całego kraju, pozwolił na wymianę opinii i poglądów, a także rozwiał wątpliwości dotyczące planowanego pilotażu POZ PLUS.
Warsztaty odbyły się w ramach projektu, współfinansowanego przez UE w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój pn.: „Przygotowanie, przetestowanie i wdrożenie do systemu opieki zdrowotnej organizacji opieki koordynowanej (OOK) – Etap I Opracowanie modeli zintegrowanej/koordynowanej opieki zdrowotnej dla Polski”.
Prezentacje:
- Agenda spotkania
- Projekt OOK. Informcje ogólne – K.Wiktorzak
- Finansowanie i kontraktowanie OOK – K.Klonowska
- Bilansowe badania okresowe dla osób dorosłych jako element pilotażu dot.opieki koordynowanej POZ PLUS – K.Kułaga, D.Kurpas
- Badanie Opinii Pacjentów – D.Dziełak
- Program zarządzania chorobą realizowany w ramach pilotażu POZ PLUS – K. Iłowiecka
- Bilanse w praktyce – M.Guzek, P.Dybciak
- Informatyka w pilotażu POZ PLUS – A.Strug (konwersja z prezentacji w MindMeister)