Polipragmazja czyli wielolekowość w praktyce

FILMY I WYWIADY :

KALENDARZ 2020 :

KALENDARZ 2021 :

 

Polipragmazja, czyli wielolekowość to przyjmowanie co najmniej pięciu leków jednocześnie. Dotyczy aż 1/3 Polaków po 65 roku życia – to ponad 2 mln osób.

Zażywanie wielu medykamentów jednocześnie zwiększa ryzyko wystąpienia groźnych powikłań i wzajemnych interakcji. Przyjmując 4 leki jednocześnie – ryzyko działań niepożądanych wynosi  38%, przy 7 lekach wzrasta do 82%. Najbardziej zagrożone niepożądanymi reakcjami są osoby, które w ciągu miesiąca od zrealizowania pierwszej recepty wykupiły ponad 20 substancji czynnych.

Polipragmazja jest groźna dla każdego, szczególnie dla osób starszych, które są obciążone chorobami przewlekłymi, np. cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, niewydolnością krążenia.

Czym jest lek a czym suplement diety? Czy leki wchodzą w interakcje z ziołami? Czym lepiej ich nie popijać? Zapoznaj się z ulotką.

Jak bezpiecznie przyjmować leki? Jakie mogą być konsekwencje przyjmowania kilku leków jednocześnie? Kogo w głównej mierze dotyczy polipragmazja? Na te i inne pytania odpowie ekspert Daria Wielogórska – Rutka, Prezes Lubuskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej w materiale filmowym.

Pamiętaj zawsze informujmy swojego lekarza o zażywanych lekach zleconych przez innych specjalistów.