Nowotwory głowy i szyi. Dzień walki z rakiem.

FILMY I WYWIADY :

KALENDARZ 2020 :

KALENDARZ 2021 :

 

Nowotwory głowy oraz szyi obejmują szereg chorób onkologicznych zlokalizowanych w różnych częściach głowy i szyi, np. języka, nosa, ucha, krtani, tarczycy lub gardła. Ryzyko zachorowania jest największe między 45 a 64 rokiem życia. Mężczyźni chorują na nowotwory głowy i szyi pięciokrotnie częściej niż kobiety. Nowotwory głowy i szyi zaliczane są do grupy nowotworów, których leczenie jest bardzo trudne. Jest to związane przede wszystkim z lokalizacją guza. W początkowym stadium objawy są często mylone z objawami infekcji górnych dróg oddechowych. Im wcześniejsze rozpoznanie, tym lepsze rokowanie dla pacjenta. 95% pacjentów wraca do normalnego funkcjonowania.

Jakie czynniki zwiększają ryzyko zachorowania?  Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Z jakiego programu profilaktycznego możesz skorzystać? Informacje te znajdziesz w ulotce.

Jak przebiega diagnoza oraz leczenie nowotworów głowy i szyi dowiesz się z filmu z udziałem lek. med. Wojciechem Goliszkiem, p.o. Lekarza Kierującego Oddziałem Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Laryngologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Bożego w Lublinie.