Bilanse (29)
Aby rozliczyć poradę dietetyczną w programie zarządzania chorobą świadczeniodawca wystawia fakturę w wersji elektronicznej (e-faktura) oraz załącznik z informacją o liczbie wykonanych produktów jednostkowych/ liczbie ryczałtów.
Do rozliczenia w danym miesiącu można przedstawić tylko świadczenia zakończone tj.:
- zakończoną poradę wstępną (potwierdzenie lub wykluczenie choroby przewlekłej) z wykonanymi badaniami zgodnie katalogiem z zał. 2b (jeśli były zlecone i wykonane),
- zakończoną poradę kompleksową (jeśli pacjent wcześniej podpisał zgodę na udział w programie zarządzania chorobą i otrzymał IPOM) z wykonanymi badaniami zgodnie katalogiem z zał. 2b (jeśli były zlecone i wykonane),
- konsultacje specjalistyczne (jeśli pacjent wcześniej podpisał zgodę na udział w programie zarządzania chorobą),
- odbytą poradę edukacyjną/dietetyczną,
- poradę kontrolą z wykonanymi badaniami zgodnie katalogiem z zał. 2b (jeśli były zlecone i wykonane),
- ryczałt za udział pacjenta w programie zarządzania chorobą (od następnego miesiąca po podpisaniu zgody na udział w programie i odbyciu porady kompleksowej z wydanie IPOM)
Uwaga: w okresie przejściowych do czasu pełnego uruchomienia wszystkich funkcji systemu informatycznego dopuszczalne jest wystawiania przez świadczeniodawców faktur „ręcznie”.
Category: BilanseBilans zostanie przyjęty. Hospitalizacja pacjenta nie wyklucza z możliwości odbycia bilansu. NFZ planuje udostępnienie informacji o hospitalizacjach pacjentów.
Category: BilanseDILO rozlicza się tak jak dotychczas. Nie ma żadnych zmian. Jeśli wystawienie DILO wymaga sprawozdania wizyty, należy ją sprawozdać w ramach umowy podstawowej POZ.
Category: BilanseJeśli na tej wizycie postawiono rozpoznanie choroby przewlekłej i wystawiono IPOM – należy rozliczyć poradę kompleksową. Jeśli na wizycie lekarz podejrzewa chorobę przewlekłą – rozlicza poradę wstępną. Wykonanie porady wstępnej pozwala na skierowanie pacjenta na badania z pakietu: świadczenia realizowane na etapie diagnozowania choroby(-ób) (faza pre DMP) – kolumny I i J załącznika 2b do Zarządzenia nr 23/2018/DAiS.
Wizyta kompleksowa to taka, na której jest postawione rozpoznanie, wystawiony IPOM oraz pacjent podpisał zgodę na przystąpienie do programu Zarządzania Chorobą. Można rozliczyć wizytę kompleksową bez wstępnej, nie zawsze jest ona potrzebna.
Dodatkowo należy rozliczyć wizytę kończącą bilans i rozliczyć badania w ewentualnym bilansie pogłębionym. Wizyta edukacyjna rozliczana jest do bilansu.
Categories: Bilanse, Zarządzanie chorobąPacjent powinien kontynuować wizyty dietetyczne w ramach Zarządzania Chorobą. Dla jednego pacjenta przewidziany jest cykl 3 porad specjalistycznych w ciągu 12 miesięcy od pierwszej wizyty, niezależnie od tego czy jest po bilansie czy jest już w programie Zarządzania Chorobą.
Categories: Bilanse, Zarządzanie chorobąTak. Wtedy można sprawozdać obie wizyty jednego dnia.
Categories: Bilanse, Zarządzanie chorobąLekarz POZ w trakcie wizyty bilansowej(POZ PLUS) może wystawić receptę, skierowanie, zwolnienie lekarskie. POZ PLUS jest tylko rozszerzoną wersja POZ więc wszystkie uprawnienia wynikające z POZ obowiązują także w POZ PLUS.
Category: BilanseNie ma obowiązku zatrzymania kopii IPPZ przez lekarza, wystarcza adnotacja w dokumentacji pacjenta, że dokument ten został wydany (może być na Kwestionariuszu bilansowym). Dobrą praktyką było by aby lekarz miał kopię IPPZ pacjenta w celu przypomnienia wcześniejszych uzgodnień/zaleceń przekazanych pacjentowi.
Category: BilanseW historii choroby pacjenta (w karcie) powinna być adnotacja o podstawach podjęcia decyzji o poszerzonym zakresie badań.
Category: BilanseTak. Decyzję podejmuje lekarz.
Category: BilanseW takim przypadku lekarz decyduje czy pacjent powinien mieć wykonany bilans. Nie wyklucza to pacjenta z zakwalifikowania do programu zarządzania chorobą.
Category: BilanseBrak wykonania tego badanie nie wpłynie negatywnie na rozliczenie tego bilansu. W kwestionariuszu bilansowym obak nazwy badania jest miejsce na wpisanie uwag.
Category: BilanseJeżeli po bilansie podstawowym lub pogłębionym zakończonym kwalifikacja do kategorii „1” pacjent zgłosi się po jakimś czasie (2-3 miesiące) z objawami choroby przewlekłej (1 z 11) bądź lekarz będzie podejrzewał chorobę przewlekłą (1 z 11) pacjent będzie mógł przejść kwalifikacje wstępną do programu zarządzania chorobą i po potwierdzeniu rozpoznania i wyrażeniu zgody pacjenta może zostać włączony w program zarządzania chorobą.
Category: BilanseJeśli pacjent nie zakończył bilansu, bilans nie może być rozliczony i pacjent nie będzie zaliczony do puli rocznej. W przypadku odstąpienia od programu zarządzania chorobą wszystkie świadczenia do dnia złożenia przez pacjenta pisemnej rezygnacji bądź przekazania pacjenta do AOS będą rozliczone.
Category: BilanseJeśli pacjent przed trafieniem do szpitala, w ramach bilansu pogłębionego WYKONAŁ zlecone badania, to po wyjściu ze szpitala może kontynuować bilans pogłębiony.
Jeśli pacjent przed trafieniem do szpitala, w ramach bilansu pogłębionego NIE WYKONAŁ zleconych badań, to po wyjściu ze szpitala może być rozliczony tylko Bilans podstawowy.
Categories: Bilanse, Zarządzanie chorobąWystąpienie minimum jednego czynnika ryzyka jest warunkiem kwalifikującym do badania w ramach bilansu pogłębionego w danym przedziale wiekowym i wskazanej płci. I tak dla spirometrii mamy 5 czynników ryzyka, z tego każdy z osobna daje podstawę wykonania badania.
Nie ma znaczenia położenie znaczników płci (kwestia niejednolitego wyjustowania w pionie) Należy przyjąć, że warunki zarówno pojedynczo jak i po kilka są przesłanką do wykonania badania w danym przedziale wiekowym.
Dodatkowa, szczegółowa instrukcja dostępna jest na stronie Akademii NFZ w zakładce POZ PLUS
Category: BilanseNie. Bilans podstawowy jest traktowany jako pakiet. Przedmiotem zainteresowania NFZ są tylko wykonane badania. Podzlecenie nie.
Category: BilanseMożna wpisać wizytę zwykłą w POZ. Rozliczenie bilansu następuje po wystawieniu IPPZ.
Category: BilanseW dniu wypełniania kwestionariusza (rozpoczęcie bilansu).
Category: BilanseTaki pacjent może mieć przeprowadzone badanie bilansowe, zgodnie z załącznikiem nr 1a, str. 2 ust. 3 (Rekrutacja) do Zarządzenia Prezesa NFZ. Na podstawie wyniku badania bilansowego może zaistnieć potrzeba włączenia pacjenta do programu zarządzania chorobą.
Categories: Bilanse, Zarządzanie chorobąPacjent który miał wykonaną morfologię i CRP z powodu np. infekcji dróg oddechowych albo badany poziom glukozy z powodu podejrzenia cukrzycy może, jeśli taką decyzję podejmie lekarz POZ, zostać objęty bilansem dorosłego człowieka.
Category: BilanseW założeniu na badania bilansowe powinni być rekrutowani pacjenci z populacji uprawnionej. Bilanse przeznaczane są głównie dla pacjentów, którzy nie korzystają lub rzadko korzystają z usług POZ (załączenie 1a). Należy jednak pamiętać, że ostateczną decyzję o przeprowadzeniu badania bilansowego u danego pacjenta podejmuje lekarz POZ.
Category: BilanseWytyczne do rekrutacji znajdują się w Załączniku nr 1a do zarządzenia Prezesa NFZ z dnia 16 marca 2018r.
Category: BilanseOsoby które zgłoszą deklarację wyboru lekarza POZ do placówki realizującej program POZ PLUS w okresie VII.2018 – XII.2019 mogą zostać, decyzją lekarza POZ, zakwalifikowane do realizacji bilansu dorosłego człowieka.
Category: BilanseZgodnie z kwestionariuszem, którego wzór jest dostępny w Załączniku 1a.
Category: BilanseZgodnie z Załącznikiem 1a punkt 5 (podział zadań) porada edukacyjna prowadzona jest przez pielęgniarkę i/lub dodatkowy personel tj. edukatora zdrowotnego, dietetyka, psychologa (zgodnie z posiadanymi zasobami kadrowymi i potrzebami pacjentów), pod nadzorem lekarskim.
Category: BilanseAplikacja opracowana przez NFZ będzie wspierała tylko podstawowy zakres IPPZ określony w zarządzeniu (wzór do ewentualnego wykorzystania zmieszczony jest na stronie Akademii NFZ). Świadczeniodawca może rozszerzyć IPPZ dla własnego użytku, ale to rozszerzenie będzie mogło zaistnieć tylko w lokalnej aplikacji świadczeniodawcy.
Category: BilanseNie przewiduje się aneksowania umowy w zakresie korekty (in minus) minimalnej liczby bilansów zapisanych w umowie.
Category: BilanseBadania bilansowe mają być przeprowadzane w grupach wiekowych 20 – 65 lat (liczone wg roku urodzenia) raz na 5 lat. Może się jednak zdarzyć, że pacjent mieści się w przedziale 20-24, ma 24 lata i przychodzi do lekarza na bilans w grudniu. Zgodnie z założeniami od stycznia następnego roku znajduje się w kolejnym przedziale wiekowym i mógłby zgłosić się na bilans np. w marcu (rocznikowo ma 25 lat). Aby uniknąć takiej sytuacji w Załączniku nr 1a do Zarządzenia Prezesa NFZ określono, że najmniejszy odstęp czasowy pomiędzy badaniami bilansowymi z danych przedziałów wiekowych wynosi 3 lata.
Category: BilanseGrant (11)
Do wyboru dostawcy stosuje się procedurę tzw. „rozeznania rynku”. Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia, Operatora Projektu, rozeznanie rynku powinno być przeprowadzone zgodnie z trybem postępowania określonym w ustawie „Prawo zamówień publicznych” dla zapytania o cenę tj. zamawiający musi przygotować SIWZ (specyfikację istotnych warunków zamówienia), skierować zapytanie o cenę do wybranych przez siebie wykonawców i zaprosić ich do składania ofert. Zapytanie o cenę powinno być skierowane do takiej liczby wykonawców, świadczących w ramach prowadzonej przez nich działalności, usługi będącej przedmiotem zapytania o cenę, która zapewnia konkurencję oraz wybór najkorzystniejszej oferty. Zamawiający udziela zamówienia wykonawcy, który zaoferował najniższą cenę. Z przebiegu przeprowadzonego rozeznania i wyboru wykonawcy powinien być sporządzony protokół, który m.in. będzie zawierał uzasadnienie wyboru wykonawcy zamawianej usługi.
Categories: Grant, System informatycznyZgodnie z zarządzeniem nr 23/2018/DAiS z późn. zm. wypłata środków przyznanych na realizację funkcjonalności, o których mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, dokonywana jest po wykonaniu dostosowania, potwierdzonego pozytywnym wynikiem audytu ex-post oraz przekazaniu do Oddziału Funduszu, nie później niż 14 dni po upływie terminu, o którym mowa w ust. 4 pkt 2, kopii potwierdzonych za zgodność z oryginałem: rachunków, faktur lub innych dowodów księgowych potwierdzających poniesienie wydatków np. przelew. Umowa z wykonawcą usługi polegającej na dostosowaniu systemów informatycznych realizatora nie jest elementem podlegającym weryfikacji przez NFZ, ale zawarcie stosownej umowy może być weryfikowane przez operatora projektu tj. Ministerstwo Zdrowia. Usługa dostosowania systemu informatycznego do potrzeb programu pilotażowego podlega zasadzie konkurencyjności, ale przy kwocie grantu 50 tyś. zł wystarczy przeprowadzić postępowanie w trybie zapytania o cenę (zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych). Ze względu na to, że NFZ nie jest stroną umów zawartych pomiędzy dostawcami usług informatycznych, a świadczeniodawcami nie będzie uczestniczył w opracowaniu wzorów umów.
Category: GrantOkres trzech miesięcy na dostosowanie systemu informatycznego w zakresie funkcjonalności określonych w §19 ust. 1 pkt 1 i 2 Zarządzenia nr 23/DAiS/2018 z późn. Zm. jest liczony od dnia 1 października 2018 roku i upływa z końcem bieżącego roku.
Categories: Grant, System informatycznyNastępny wniosek o przekazanie transzy na kolejny okres należy pomniejszyć o niewykorzystane środki, tak aby rozliczyć obie zaliczki.
Category: GrantIntegracja w zakresie SIMP oraz ZIP będzie miała miejsce w 2019 roku i wtedy będzie można rozliczyć kwoty przeznaczone na to dostosowanie.
Category: GrantZgodnie z zapisami Zarządzenia nr 23/2018/DAIS z późn. zm. w takim przypadku świadczeniodawca otrzyma zwrot na kwotę tylko 10 000 zł.
Category: GrantPrzekazanie następnej transzy kwartalnej na finansowanie profilaktycznych świadczeń bilansowych następuje po przeprowadzeniu przez OW:
1. analizy przedstawionych przez świadczeniodawców faktur za zrealizowane świadczenia bilansowe,
2. analizy czy świadczeniodawca „skonsumował” co najmniej 70 % dotychczas przekazanych środków.
Category: GrantFaktury za zrealizowane świadczenia bilansowe powinny być wystawiane przez świadczeniodawców co miesiąc, natomiast rozliczenie transzy następuje w okresach kwartalnych.
Category: GrantTak. Wypłata środków poprzedzona jest złożeniem wniosku o transzę i jego akceptacją.
Category: GrantTak, jednakże z góry wypłacana jest tylko pierwsza transza grantu technologicznego. Druga część środków przekazywana jest po zakończeniu prac dostosowawczych i przedstawieniu przez świadczeniodawcę dokumentów rozliczeniowych (nota obciążeniowa wraz z kserokopią faktur za wykonane usługi).
Category: GrantPodstawą wypłacenia transzy grantu na bilanse, jak i pozostałe granty jest wniosek świadczeniodawcy. Wniosek może być złożony w formie pisma lub wypełnionego wzoru wniosku stanowiącego zał. nr 13 do zarządzenia Prezesa NFZ 23/2018/DAiS
Category: GrantInne (7)
Diagnostyka nie musi być w wersji elektronicznej.
Category: InneW takim przypadku lekarz POZ wystawia skierowanie do specjalisty posiadającego umowę na AOS czyli kieruje pacjenta na tradycyjną ścieżkę postępowania ze skierowaniem. Świadczenie laryngologiczne zostanie rozliczone w ramach umowy AOS.
Category: InneAby pacjent mógł korzystać ze świadczeń w ramach POZ PLUS (bilanse, zarządzanie chorobą przewlekłą) pacjent musi wyrazić zgodę, której wzór stanowi załącznik nr 9 (w przypadku programu zarządzania chorobą dodatkowo konieczne jest podpisanie zgody, której wzór stanowi zał. nr 10 do zarządzenia). Brak zgody uniemożliwia wykonanie jakiegokolwiek świadczenia w ramach POZ PLUS.
Zgodnie z postanowieniami w umowie oraz zarządzeniem 23/2018/DAIS z późniejszymi zmianami skutkuje koniecznością zwrotu wszystkich wypłaconych środków w części dot. grantów.
Category: InneCo do zasady powinien to być wybrany lekarz POZ, jednak z uwagi na przypadki losowe, urlopy, etc., istnieje możliwość konsultacji u innego lekarza.
Category: InneTak, jednak w wyniku takiego działania koordynatorowi, który pracuje w ramach programu POZ PLUZ, nie można zwiększyć wynagrodzenia. Wyjątkiem jest sytuacja kiedy zwiększony zostanie wymiar jego etatu (zgodnie z kodeksem pracy).
Category: InneNależy dokonać wpisu do dokumentacji medycznej u lekarza POZ i u specjalisty.
Category: InneAudyty ex post będą przeprowadzane przez firmę zewnętrzną przy współudziale przedstawicieli Biura Projektu z Centrali NFZ oraz Banku Światowego. Udział przedstawicieli oddziału wojewódzkiego nie będzie konieczny, ale również nie ma przeciwwskazań, żeby w takim audycie uczestniczył.
Category: InneOznakowanie (8)
Dokumentacji medycznej nie oznacza się logotypami.
Category: OznakowanieZgodnie z wytycznymi obowiązkiem beneficjenta jest umieszczenie co najmniej 1 plakatu w widocznym miejscu jak np. wejście do budynku. Jeżeli projekt jest realizowany w określonych pomieszczeniach w firmie dobrze jest je oznaczyć. Mogą to być dodatkowe plakaty z informacją: „Tu realizowany jest projekt…”
Category: OznakowanieInstrukcja dostępna jest na stronie Akademii NFZ: https://akademia.nfz.gov.pl/wp-content/uploads/2018/07/Identyfikacja-wizualna.zip
Category: OznakowanieNależy wypełnić wszystkie obowiązki informacyjne opisane w p.1 załącznika nr 6 do umowy. Wypełnianie obowiązków informacyjno – promocyjnych tyczy się jedynie informacji o realizacji projektu, odpowiedniego oznakowania plakatów, dokumentów projektowych. Nie zawiera żadnej formy zachęty ani próby nakłonienia do korzystania ze świadczeń zdrowotnych.
Category: OznakowanieNie. W niniejszej sprawie termin podpisania umowy, tj. „do dnia 31 grudnia 2017 r.” dotyczy terminu dla beneficjenta.
W związku z powyższym oddziały wojewódzkie i świadczeniodawców, którzy podpisują umowy z NFZ w 2018 roku obowiązują wytyczne jak głównego Beneficjenta (Centralę NFZ).
Category: OznakowanieNa wniosek świadczeniodawcy NFZ Centrala przekaże bezpłatnie tablicę informacyjną, przygotowaną zgodnie projektem dostępnym na stronie Akademii NFZ. Świadczeniodawca może też wykonać tablicę na koszt własny. Zgodny z wytycznymi wzór plakatu, dostępny jest na stronie Akademii NFZ: https://akademia.nfz.gov.pl/wp-content/uploads/2018/07/Identyfikacja-wizualna.zip
Category: OznakowanieNie, nie jest to koszt kwalifikowalny. Nie ma obowiązku przygotowania ulotek lub broszur informacyjnych dla pacjentów. Materiały promocyjne wykonane z inicjatywy świadczeniodawcy wykonywane i finasowane są na koszt świadczeniodawcy.
Category: OznakowanieObowiązek oznakowania znakiem UE i EFS dotyczy dokumentów takich jak: ulotki, broszury, publikacje, notatki prasowe, materiały promocyjne, dokumenty, umowy o pracę – w przypadku dofinansowania, dokumenty podawane do wiadomości publicznej np.dokumentacja przetargowa, analizy, raporty, umowy, certyfikaty, zaproszenia itp. Jeżeli nie ma możliwości wydruku logotypów na ww. materiałach, można je dokleić. Należy przy tym pamiętać aby naklejka była przygotowana i umieszczona zgodnie z wytycznymi.
Category: OznakowanieSystem informatyczny (6)
Do wyboru dostawcy stosuje się procedurę tzw. „rozeznania rynku”. Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia, Operatora Projektu, rozeznanie rynku powinno być przeprowadzone zgodnie z trybem postępowania określonym w ustawie „Prawo zamówień publicznych” dla zapytania o cenę tj. zamawiający musi przygotować SIWZ (specyfikację istotnych warunków zamówienia), skierować zapytanie o cenę do wybranych przez siebie wykonawców i zaprosić ich do składania ofert. Zapytanie o cenę powinno być skierowane do takiej liczby wykonawców, świadczących w ramach prowadzonej przez nich działalności, usługi będącej przedmiotem zapytania o cenę, która zapewnia konkurencję oraz wybór najkorzystniejszej oferty. Zamawiający udziela zamówienia wykonawcy, który zaoferował najniższą cenę. Z przebiegu przeprowadzonego rozeznania i wyboru wykonawcy powinien być sporządzony protokół, który m.in. będzie zawierał uzasadnienie wyboru wykonawcy zamawianej usługi.
Categories: Grant, System informatycznyOkres trzech miesięcy na dostosowanie systemu informatycznego w zakresie funkcjonalności określonych w §19 ust. 1 pkt 1 i 2 Zarządzenia nr 23/DAiS/2018 z późn. Zm. jest liczony od dnia 1 października 2018 roku i upływa z końcem bieżącego roku.
Categories: Grant, System informatycznyTak. Wzór IPPZ dostępny jest w Wytycznych dla realizatorów programu pilotażowego (Świadczeniodawca i OW) na stronie Akademia NFZ.
Category: System informatycznyDocelowo tak. Obecnie obowiązuje wersja papierowa.
Category: System informatycznyIPPZ będzie dostępny w systemie informatycznym, jest wymagany zarówno po bilansie podstawowym jak i pogłębionym.
Category: System informatycznyNarzędzie informatyczne (Adonis), dotyczące ścieżek klinicznych, będzie dostępne od 31 sierpnia 2018 roku.
Category: System informatycznyWynagrodzenie (3)
Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych jest kosztem kwalifikowalnym. https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/media/42886/Wytyczne_w_zakresie_kwalifikowalnosci_19.pdf str. 77
Category: WynagrodzenieJeżeli na koncie są środki to tylko z wyodrębnionego do tego celu rachunku.
Category: WynagrodzenieZe względu na stosowanie metody opóźnionego netta, czyli pochodne od wynagrodzenia są regulowane do 15 i 20 dnia sierpnia to zasadnym jest ujęcie całości wydatków w miesiącu sierpniu br.
Category: WynagrodzenieZarządzanie chorobą (20)
Celem porady edukacyjnej jest poszerzenie wiedzy pacjenta o chorobie oraz sposobach radzenia sobie z nią w trakcie jej trwania. Elementem tej porady jest uświadamianie celowości przyjętego IPOM i wynikającego z niego postępowania diagnostyczno-terapeutycznego.
Pierwsza porada edukacyjna jest sprawozdawana jako produkt statystyczny, natomiast druga porada edukacyjna jako produkt rozliczeniowy.
Category: Zarządzanie chorobąWeryfikacja realizacji IPOM przez pacjenta, tj. założonego celu terapeutycznego lub zaleceń (na podstawie wykonania zleconych badań diagnostycznych i/lub konsultacji specjalistycznych) odbywa się podczas porady kontrolnej. Przewiduje się od 1 do 3 tego typu porad w ciągu roku, niezależnie od ilości chorób przewlekłych. Porady kontrolne przeprowadza lekarz. Natomiast koordynator umawia terminy wizyt.
Category: Zarządzanie chorobąRozliczenie bilansu następuje po wystawieniu IPPZ. Obie wizyty mogą być sprawozdane tego samego dnia.
Category: Zarządzanie chorobąIdeą jest kumulowanie wizyt w przypadku zaistnienia kilku jednostek chorobowych, aby uniknąć zbyt częstego zapisywania pacjenta. Nie należy przeprowadzać więcej jednak niż 3 wizyty kompleksowe rocznie dla więcej niż 3 różnych chorób.
W przypadku wielochorobowości stan pacjenta na poradach kompleksowych lekarz ocenia pod kątem wszystkich chorób przewlekłych.
Category: Zarządzanie chorobąSposób kierowania do specjalisty w ramach programu zarządzania chorobą powinien zostać uzgodniony wewnętrznie pomiędzy świadczeniodawcą realizującym program pilotażowy, a podmiotem/specjalistą/praktyką lekarza specjalisty, z którą świadczeniodawca zawarł umowę. W opisanym powyżej przypadku wizyta na której lekarz specjalista zleca wykonanie badania stanowi konsultację specjalistyczną statystyczną, natomiast ta konsultacja, na której jest to kontynuacja pierwszej wizyty i w takiej sytuacji do rozliczenia należy przedstawić tylko jedną konsultację.
Category: Zarządzanie chorobąZalecenia z pierwszego IPOM-u pacjenta powinny znaleźć się w dokumentacji pacjenta w formie pisemnej (w treści zgodnej z dokumentem jaki otrzymuje pacjent) lub załączonego wydruku IPOM pacjenta podpisanego przez lekarza. Przy kolejnych wizytach pacjenta w dokumentacji medycznej może pojawić się adnotacja „kontynuacja wcześniejszych zaleceń zgodnie z IPOM” pod warunkiem, że nie zostaną wprowadzone żadne istotne modyfikacje w procesie terapeutycznym (np. zmiana leków, zmiana dawkowania, zachowania behawioralne, itp.). Każda istotna dla pacjenta zmiana w zaleceniach powinna skutkować wystawieniem nowego IPOM i udokumentowania zmian w zaleceniach.
Category: Zarządzanie chorobąWarunkiem zaliczenia porady kompleksowej jest wystawienie i przekazanie pacjentowi IPOM. Ścieżki postępowania diagnostyczno –terapeutycznego stanowią dla lekarza w pilotażu narzędzie pomocnicze w procesie podejmowania decyzji o postępowaniu terapeutyczno – diagnostycznym. Jeśli lekarz POZ potrzebuje dodatkowych informacji dotyczących stanu zdrowia pacjenta, żeby móc wystawić IPOM, może (ale nie musi) zlecić dodatkowe badania i/lub konsultacje specjalistyczne wymienione w załączniku 2b do ZP NFZ z dnia 16 marca br. („świadczenia realizowane po złożeniu deklaracji przystąpienia do programu Zarządzania chorobą”) zgodnie ze swoją wiedzą i codzienną praktyką (ze wsparciem lub bez ścieżek postępowania kliniczno –diagnostycznego).
Category: Zarządzanie chorobąPłatność za osobomiesiąc w programie zarządzania chorobą następuje po zakończeniu (zamknięciu) porady kompleksowej, gdzie pacjentowi został przekazany IPOM. Od następnego miesiąca naliczana jest stawka kapitacyjna.
W przypadku 1 choroby przewlekłej u jednego pacjenta można przeprowadzić 1 poradę kompleksową w ciągu roku, jeśli 2 choroby z różnych grup dziedzinowych to max. 2 porady kompleksowe, w sytuacji 3 i więcej (z różnych grup dziedzinowych), max. 3 porady w ciągu roku. Opieka koordynowana polega na tym, że pacjent uzyskuje kompleksową opiekę co oznacza, że porada kompleksowa powinna odnosić się do wszystkich schorzeń leczonych w ramach programu zarządzania chorobą (w sprawozdaniu należy wpisać jednostkę chorobową dominującą w danym momencie w procesie terapeutyczno- diagnostycznym), pacjent powinien otrzymać również jeden IPOM odnoszący się do wszystkich schorzeń leczonych w programie zarządzania chorobą.
Category: Zarządzanie chorobąMożna wykorzystać ten sam formularz, który jest przeznaczony do bilansów. W połowie listopada br. udostępnimy formularz dedykowany DMP.
Category: Zarządzanie chorobąPacjent przystępujący do DMP powinien mieć podpisane dwie zgody: zał. 9 i zał. 10. Zał. 9 wystarczy podpisać tylko raz, zał. 10 może być podpisany kilka razy, bo jest to zgoda na objęcie opieką w danej jednostce chorobowej.
Category: Zarządzanie chorobąJeśli na tej wizycie postawiono rozpoznanie choroby przewlekłej i wystawiono IPOM – należy rozliczyć poradę kompleksową. Jeśli na wizycie lekarz podejrzewa chorobę przewlekłą – rozlicza poradę wstępną. Wykonanie porady wstępnej pozwala na skierowanie pacjenta na badania z pakietu: świadczenia realizowane na etapie diagnozowania choroby(-ób) (faza pre DMP) – kolumny I i J załącznika 2b do Zarządzenia nr 23/2018/DAiS.
Wizyta kompleksowa to taka, na której jest postawione rozpoznanie, wystawiony IPOM oraz pacjent podpisał zgodę na przystąpienie do programu Zarządzania Chorobą. Można rozliczyć wizytę kompleksową bez wstępnej, nie zawsze jest ona potrzebna.
Dodatkowo należy rozliczyć wizytę kończącą bilans i rozliczyć badania w ewentualnym bilansie pogłębionym. Wizyta edukacyjna rozliczana jest do bilansu.
Categories: Bilanse, Zarządzanie chorobąNie przewidujemy formularza do DMP w takiej formie jak jest do bilansów. W połowie listopada br. będzie udostępnione miejsce w aplikacji AP-PKUŚ do odnotowywania pewnych zdarzeń podczas prowadzenia pacjenta w programie zarządzaniu chorobą. Na własne potrzeby możecie Państwo wykorzystywać dowolny formularz.
Category: Zarządzanie chorobąPacjent powinien kontynuować wizyty dietetyczne w ramach Zarządzania Chorobą. Dla jednego pacjenta przewidziany jest cykl 3 porad specjalistycznych w ciągu 12 miesięcy od pierwszej wizyty, niezależnie od tego czy jest po bilansie czy jest już w programie Zarządzania Chorobą.
Categories: Bilanse, Zarządzanie chorobąTak. Wtedy można sprawozdać obie wizyty jednego dnia.
Categories: Bilanse, Zarządzanie chorobąW przypadku potwierdzenia rozpoznania 2 chorób przewlekłych na każdą z nich pacjent musi wyrazić odrębną zgodę na każdy program zarządzania chorobą przewlekłą.
Category: Zarządzanie chorobąJeśli pacjent przed trafieniem do szpitala, w ramach bilansu pogłębionego WYKONAŁ zlecone badania, to po wyjściu ze szpitala może kontynuować bilans pogłębiony.
Jeśli pacjent przed trafieniem do szpitala, w ramach bilansu pogłębionego NIE WYKONAŁ zleconych badań, to po wyjściu ze szpitala może być rozliczony tylko Bilans podstawowy.
Categories: Bilanse, Zarządzanie chorobąTaki pacjent może mieć przeprowadzone badanie bilansowe, zgodnie z załącznikiem nr 1a, str. 2 ust. 3 (Rekrutacja) do Zarządzenia Prezesa NFZ. Na podstawie wyniku badania bilansowego może zaistnieć potrzeba włączenia pacjenta do programu zarządzania chorobą.
Categories: Bilanse, Zarządzanie chorobąNFZ opracował wzór IPOM. Jest udostępniony na stronie Akademii NFZ w zakładce POZ PLUS. W późniejszym etapie będzie w systemie IT.
Category: Zarządzanie chorobąTo zależy. Pierwszy etap do jednostki chorobowej, ale ideą jest kumulowanie wizyt w przypadku zaistnienia kilku jednostek chorobowych, aby uniknąć zbyt częstego zapisywania pacjenta. Nie należy przeprowadzać więcej jednak niż 3 wizyty kompleksowe rocznie dla więcej niż 3 różnych chorób.
Category: Zarządzanie chorobąMoment trafienia i pobytu w szpitalu nie wpływa na wykazanie jednostek chorobowych.
Po wyjściu pacjenta:
A. Pacjent wypisany ze szpitala bez żadnych skierowań – kontynuuje program zarządzania chorobą, wykazujemy dwie choroby
B. Pacjent miał 1 wizytę poszpitalną w AOS – kontynuuje program zarządzania chorobą, wykazujemy dwie choroby
C. Pacjent dostał skierowanie do dalszego leczenia w AOS w zakresie jednej jednostki chorobowej – wychodzi z programu zarządzania chorobą przedmiotowej jednostki chorobowej, nadal wykazujemy drugą chorobę.
Category: Zarządzanie chorobą
Bilanse (29)
Aby rozliczyć poradę dietetyczną w programie zarządzania chorobą świadczeniodawca wystawia fakturę w wersji elektronicznej (e-faktura) oraz załącznik z informacją o liczbie wykonanych produktów jednostkowych/ liczbie ryczałtów.
Do rozliczenia w danym miesiącu można przedstawić tylko świadczenia zakończone tj.:
- zakończoną poradę wstępną (potwierdzenie lub wykluczenie choroby przewlekłej) z wykonanymi badaniami zgodnie katalogiem z zał. 2b (jeśli były zlecone i wykonane),
- zakończoną poradę kompleksową (jeśli pacjent wcześniej podpisał zgodę na udział w programie zarządzania chorobą i otrzymał IPOM) z wykonanymi badaniami zgodnie katalogiem z zał. 2b (jeśli były zlecone i wykonane),
- konsultacje specjalistyczne (jeśli pacjent wcześniej podpisał zgodę na udział w programie zarządzania chorobą),
- odbytą poradę edukacyjną/dietetyczną,
- poradę kontrolą z wykonanymi badaniami zgodnie katalogiem z zał. 2b (jeśli były zlecone i wykonane),
- ryczałt za udział pacjenta w programie zarządzania chorobą (od następnego miesiąca po podpisaniu zgody na udział w programie i odbyciu porady kompleksowej z wydanie IPOM)
Uwaga: w okresie przejściowych do czasu pełnego uruchomienia wszystkich funkcji systemu informatycznego dopuszczalne jest wystawiania przez świadczeniodawców faktur „ręcznie”.
Bilans zostanie przyjęty. Hospitalizacja pacjenta nie wyklucza z możliwości odbycia bilansu. NFZ planuje udostępnienie informacji o hospitalizacjach pacjentów.
DILO rozlicza się tak jak dotychczas. Nie ma żadnych zmian. Jeśli wystawienie DILO wymaga sprawozdania wizyty, należy ją sprawozdać w ramach umowy podstawowej POZ.
Jeśli na tej wizycie postawiono rozpoznanie choroby przewlekłej i wystawiono IPOM – należy rozliczyć poradę kompleksową. Jeśli na wizycie lekarz podejrzewa chorobę przewlekłą – rozlicza poradę wstępną. Wykonanie porady wstępnej pozwala na skierowanie pacjenta na badania z pakietu: świadczenia realizowane na etapie diagnozowania choroby(-ób) (faza pre DMP) – kolumny I i J załącznika 2b do Zarządzenia nr 23/2018/DAiS.
Wizyta kompleksowa to taka, na której jest postawione rozpoznanie, wystawiony IPOM oraz pacjent podpisał zgodę na przystąpienie do programu Zarządzania Chorobą. Można rozliczyć wizytę kompleksową bez wstępnej, nie zawsze jest ona potrzebna.
Dodatkowo należy rozliczyć wizytę kończącą bilans i rozliczyć badania w ewentualnym bilansie pogłębionym. Wizyta edukacyjna rozliczana jest do bilansu.
Pacjent powinien kontynuować wizyty dietetyczne w ramach Zarządzania Chorobą. Dla jednego pacjenta przewidziany jest cykl 3 porad specjalistycznych w ciągu 12 miesięcy od pierwszej wizyty, niezależnie od tego czy jest po bilansie czy jest już w programie Zarządzania Chorobą.
Tak. Wtedy można sprawozdać obie wizyty jednego dnia.
Lekarz POZ w trakcie wizyty bilansowej(POZ PLUS) może wystawić receptę, skierowanie, zwolnienie lekarskie. POZ PLUS jest tylko rozszerzoną wersja POZ więc wszystkie uprawnienia wynikające z POZ obowiązują także w POZ PLUS.
Nie ma obowiązku zatrzymania kopii IPPZ przez lekarza, wystarcza adnotacja w dokumentacji pacjenta, że dokument ten został wydany (może być na Kwestionariuszu bilansowym). Dobrą praktyką było by aby lekarz miał kopię IPPZ pacjenta w celu przypomnienia wcześniejszych uzgodnień/zaleceń przekazanych pacjentowi.
W historii choroby pacjenta (w karcie) powinna być adnotacja o podstawach podjęcia decyzji o poszerzonym zakresie badań.
Tak. Decyzję podejmuje lekarz.
W takim przypadku lekarz decyduje czy pacjent powinien mieć wykonany bilans. Nie wyklucza to pacjenta z zakwalifikowania do programu zarządzania chorobą.
Brak wykonania tego badanie nie wpłynie negatywnie na rozliczenie tego bilansu. W kwestionariuszu bilansowym obak nazwy badania jest miejsce na wpisanie uwag.
Jeżeli po bilansie podstawowym lub pogłębionym zakończonym kwalifikacja do kategorii „1” pacjent zgłosi się po jakimś czasie (2-3 miesiące) z objawami choroby przewlekłej (1 z 11) bądź lekarz będzie podejrzewał chorobę przewlekłą (1 z 11) pacjent będzie mógł przejść kwalifikacje wstępną do programu zarządzania chorobą i po potwierdzeniu rozpoznania i wyrażeniu zgody pacjenta może zostać włączony w program zarządzania chorobą.
Jeśli pacjent nie zakończył bilansu, bilans nie może być rozliczony i pacjent nie będzie zaliczony do puli rocznej. W przypadku odstąpienia od programu zarządzania chorobą wszystkie świadczenia do dnia złożenia przez pacjenta pisemnej rezygnacji bądź przekazania pacjenta do AOS będą rozliczone.
Jeśli pacjent przed trafieniem do szpitala, w ramach bilansu pogłębionego WYKONAŁ zlecone badania, to po wyjściu ze szpitala może kontynuować bilans pogłębiony.
Jeśli pacjent przed trafieniem do szpitala, w ramach bilansu pogłębionego NIE WYKONAŁ zleconych badań, to po wyjściu ze szpitala może być rozliczony tylko Bilans podstawowy.
Wystąpienie minimum jednego czynnika ryzyka jest warunkiem kwalifikującym do badania w ramach bilansu pogłębionego w danym przedziale wiekowym i wskazanej płci. I tak dla spirometrii mamy 5 czynników ryzyka, z tego każdy z osobna daje podstawę wykonania badania.
Nie ma znaczenia położenie znaczników płci (kwestia niejednolitego wyjustowania w pionie) Należy przyjąć, że warunki zarówno pojedynczo jak i po kilka są przesłanką do wykonania badania w danym przedziale wiekowym.
Dodatkowa, szczegółowa instrukcja dostępna jest na stronie Akademii NFZ w zakładce POZ PLUS
Nie. Bilans podstawowy jest traktowany jako pakiet. Przedmiotem zainteresowania NFZ są tylko wykonane badania. Podzlecenie nie.
Można wpisać wizytę zwykłą w POZ. Rozliczenie bilansu następuje po wystawieniu IPPZ.
W dniu wypełniania kwestionariusza (rozpoczęcie bilansu).
Taki pacjent może mieć przeprowadzone badanie bilansowe, zgodnie z załącznikiem nr 1a, str. 2 ust. 3 (Rekrutacja) do Zarządzenia Prezesa NFZ. Na podstawie wyniku badania bilansowego może zaistnieć potrzeba włączenia pacjenta do programu zarządzania chorobą.
Pacjent który miał wykonaną morfologię i CRP z powodu np. infekcji dróg oddechowych albo badany poziom glukozy z powodu podejrzenia cukrzycy może, jeśli taką decyzję podejmie lekarz POZ, zostać objęty bilansem dorosłego człowieka.
W założeniu na badania bilansowe powinni być rekrutowani pacjenci z populacji uprawnionej. Bilanse przeznaczane są głównie dla pacjentów, którzy nie korzystają lub rzadko korzystają z usług POZ (załączenie 1a). Należy jednak pamiętać, że ostateczną decyzję o przeprowadzeniu badania bilansowego u danego pacjenta podejmuje lekarz POZ.
Wytyczne do rekrutacji znajdują się w Załączniku nr 1a do zarządzenia Prezesa NFZ z dnia 16 marca 2018r.
Osoby które zgłoszą deklarację wyboru lekarza POZ do placówki realizującej program POZ PLUS w okresie VII.2018 – XII.2019 mogą zostać, decyzją lekarza POZ, zakwalifikowane do realizacji bilansu dorosłego człowieka.
Zgodnie z kwestionariuszem, którego wzór jest dostępny w Załączniku 1a.
Zgodnie z Załącznikiem 1a punkt 5 (podział zadań) porada edukacyjna prowadzona jest przez pielęgniarkę i/lub dodatkowy personel tj. edukatora zdrowotnego, dietetyka, psychologa (zgodnie z posiadanymi zasobami kadrowymi i potrzebami pacjentów), pod nadzorem lekarskim.
Aplikacja opracowana przez NFZ będzie wspierała tylko podstawowy zakres IPPZ określony w zarządzeniu (wzór do ewentualnego wykorzystania zmieszczony jest na stronie Akademii NFZ). Świadczeniodawca może rozszerzyć IPPZ dla własnego użytku, ale to rozszerzenie będzie mogło zaistnieć tylko w lokalnej aplikacji świadczeniodawcy.
Nie przewiduje się aneksowania umowy w zakresie korekty (in minus) minimalnej liczby bilansów zapisanych w umowie.
Badania bilansowe mają być przeprowadzane w grupach wiekowych 20 – 65 lat (liczone wg roku urodzenia) raz na 5 lat. Może się jednak zdarzyć, że pacjent mieści się w przedziale 20-24, ma 24 lata i przychodzi do lekarza na bilans w grudniu. Zgodnie z założeniami od stycznia następnego roku znajduje się w kolejnym przedziale wiekowym i mógłby zgłosić się na bilans np. w marcu (rocznikowo ma 25 lat). Aby uniknąć takiej sytuacji w Załączniku nr 1a do Zarządzenia Prezesa NFZ określono, że najmniejszy odstęp czasowy pomiędzy badaniami bilansowymi z danych przedziałów wiekowych wynosi 3 lata.
Grant (11)
Do wyboru dostawcy stosuje się procedurę tzw. „rozeznania rynku”. Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia, Operatora Projektu, rozeznanie rynku powinno być przeprowadzone zgodnie z trybem postępowania określonym w ustawie „Prawo zamówień publicznych” dla zapytania o cenę tj. zamawiający musi przygotować SIWZ (specyfikację istotnych warunków zamówienia), skierować zapytanie o cenę do wybranych przez siebie wykonawców i zaprosić ich do składania ofert. Zapytanie o cenę powinno być skierowane do takiej liczby wykonawców, świadczących w ramach prowadzonej przez nich działalności, usługi będącej przedmiotem zapytania o cenę, która zapewnia konkurencję oraz wybór najkorzystniejszej oferty. Zamawiający udziela zamówienia wykonawcy, który zaoferował najniższą cenę. Z przebiegu przeprowadzonego rozeznania i wyboru wykonawcy powinien być sporządzony protokół, który m.in. będzie zawierał uzasadnienie wyboru wykonawcy zamawianej usługi.
Zgodnie z zarządzeniem nr 23/2018/DAiS z późn. zm. wypłata środków przyznanych na realizację funkcjonalności, o których mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, dokonywana jest po wykonaniu dostosowania, potwierdzonego pozytywnym wynikiem audytu ex-post oraz przekazaniu do Oddziału Funduszu, nie później niż 14 dni po upływie terminu, o którym mowa w ust. 4 pkt 2, kopii potwierdzonych za zgodność z oryginałem: rachunków, faktur lub innych dowodów księgowych potwierdzających poniesienie wydatków np. przelew. Umowa z wykonawcą usługi polegającej na dostosowaniu systemów informatycznych realizatora nie jest elementem podlegającym weryfikacji przez NFZ, ale zawarcie stosownej umowy może być weryfikowane przez operatora projektu tj. Ministerstwo Zdrowia. Usługa dostosowania systemu informatycznego do potrzeb programu pilotażowego podlega zasadzie konkurencyjności, ale przy kwocie grantu 50 tyś. zł wystarczy przeprowadzić postępowanie w trybie zapytania o cenę (zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych). Ze względu na to, że NFZ nie jest stroną umów zawartych pomiędzy dostawcami usług informatycznych, a świadczeniodawcami nie będzie uczestniczył w opracowaniu wzorów umów.
Okres trzech miesięcy na dostosowanie systemu informatycznego w zakresie funkcjonalności określonych w §19 ust. 1 pkt 1 i 2 Zarządzenia nr 23/DAiS/2018 z późn. Zm. jest liczony od dnia 1 października 2018 roku i upływa z końcem bieżącego roku.
Następny wniosek o przekazanie transzy na kolejny okres należy pomniejszyć o niewykorzystane środki, tak aby rozliczyć obie zaliczki.
Integracja w zakresie SIMP oraz ZIP będzie miała miejsce w 2019 roku i wtedy będzie można rozliczyć kwoty przeznaczone na to dostosowanie.
Zgodnie z zapisami Zarządzenia nr 23/2018/DAIS z późn. zm. w takim przypadku świadczeniodawca otrzyma zwrot na kwotę tylko 10 000 zł.
Przekazanie następnej transzy kwartalnej na finansowanie profilaktycznych świadczeń bilansowych następuje po przeprowadzeniu przez OW:
1. analizy przedstawionych przez świadczeniodawców faktur za zrealizowane świadczenia bilansowe,
2. analizy czy świadczeniodawca „skonsumował” co najmniej 70 % dotychczas przekazanych środków.
Faktury za zrealizowane świadczenia bilansowe powinny być wystawiane przez świadczeniodawców co miesiąc, natomiast rozliczenie transzy następuje w okresach kwartalnych.
Tak. Wypłata środków poprzedzona jest złożeniem wniosku o transzę i jego akceptacją.
Tak, jednakże z góry wypłacana jest tylko pierwsza transza grantu technologicznego. Druga część środków przekazywana jest po zakończeniu prac dostosowawczych i przedstawieniu przez świadczeniodawcę dokumentów rozliczeniowych (nota obciążeniowa wraz z kserokopią faktur za wykonane usługi).
Podstawą wypłacenia transzy grantu na bilanse, jak i pozostałe granty jest wniosek świadczeniodawcy. Wniosek może być złożony w formie pisma lub wypełnionego wzoru wniosku stanowiącego zał. nr 13 do zarządzenia Prezesa NFZ 23/2018/DAiS
Inne (7)
Diagnostyka nie musi być w wersji elektronicznej.
W takim przypadku lekarz POZ wystawia skierowanie do specjalisty posiadającego umowę na AOS czyli kieruje pacjenta na tradycyjną ścieżkę postępowania ze skierowaniem. Świadczenie laryngologiczne zostanie rozliczone w ramach umowy AOS.
Aby pacjent mógł korzystać ze świadczeń w ramach POZ PLUS (bilanse, zarządzanie chorobą przewlekłą) pacjent musi wyrazić zgodę, której wzór stanowi załącznik nr 9 (w przypadku programu zarządzania chorobą dodatkowo konieczne jest podpisanie zgody, której wzór stanowi zał. nr 10 do zarządzenia). Brak zgody uniemożliwia wykonanie jakiegokolwiek świadczenia w ramach POZ PLUS.
Zgodnie z postanowieniami w umowie oraz zarządzeniem 23/2018/DAIS z późniejszymi zmianami skutkuje koniecznością zwrotu wszystkich wypłaconych środków w części dot. grantów.
Co do zasady powinien to być wybrany lekarz POZ, jednak z uwagi na przypadki losowe, urlopy, etc., istnieje możliwość konsultacji u innego lekarza.
Tak, jednak w wyniku takiego działania koordynatorowi, który pracuje w ramach programu POZ PLUZ, nie można zwiększyć wynagrodzenia. Wyjątkiem jest sytuacja kiedy zwiększony zostanie wymiar jego etatu (zgodnie z kodeksem pracy).
Należy dokonać wpisu do dokumentacji medycznej u lekarza POZ i u specjalisty.
Audyty ex post będą przeprowadzane przez firmę zewnętrzną przy współudziale przedstawicieli Biura Projektu z Centrali NFZ oraz Banku Światowego. Udział przedstawicieli oddziału wojewódzkiego nie będzie konieczny, ale również nie ma przeciwwskazań, żeby w takim audycie uczestniczył.
Oznakowanie (8)
Dokumentacji medycznej nie oznacza się logotypami.
Zgodnie z wytycznymi obowiązkiem beneficjenta jest umieszczenie co najmniej 1 plakatu w widocznym miejscu jak np. wejście do budynku. Jeżeli projekt jest realizowany w określonych pomieszczeniach w firmie dobrze jest je oznaczyć. Mogą to być dodatkowe plakaty z informacją: „Tu realizowany jest projekt…”
Instrukcja dostępna jest na stronie Akademii NFZ: https://akademia.nfz.gov.pl/wp-content/uploads/2018/07/Identyfikacja-wizualna.zip
Należy wypełnić wszystkie obowiązki informacyjne opisane w p.1 załącznika nr 6 do umowy. Wypełnianie obowiązków informacyjno – promocyjnych tyczy się jedynie informacji o realizacji projektu, odpowiedniego oznakowania plakatów, dokumentów projektowych. Nie zawiera żadnej formy zachęty ani próby nakłonienia do korzystania ze świadczeń zdrowotnych.
Nie. W niniejszej sprawie termin podpisania umowy, tj. „do dnia 31 grudnia 2017 r.” dotyczy terminu dla beneficjenta.
W związku z powyższym oddziały wojewódzkie i świadczeniodawców, którzy podpisują umowy z NFZ w 2018 roku obowiązują wytyczne jak głównego Beneficjenta (Centralę NFZ).
Na wniosek świadczeniodawcy NFZ Centrala przekaże bezpłatnie tablicę informacyjną, przygotowaną zgodnie projektem dostępnym na stronie Akademii NFZ. Świadczeniodawca może też wykonać tablicę na koszt własny. Zgodny z wytycznymi wzór plakatu, dostępny jest na stronie Akademii NFZ: https://akademia.nfz.gov.pl/wp-content/uploads/2018/07/Identyfikacja-wizualna.zip
Nie, nie jest to koszt kwalifikowalny. Nie ma obowiązku przygotowania ulotek lub broszur informacyjnych dla pacjentów. Materiały promocyjne wykonane z inicjatywy świadczeniodawcy wykonywane i finasowane są na koszt świadczeniodawcy.
Obowiązek oznakowania znakiem UE i EFS dotyczy dokumentów takich jak: ulotki, broszury, publikacje, notatki prasowe, materiały promocyjne, dokumenty, umowy o pracę – w przypadku dofinansowania, dokumenty podawane do wiadomości publicznej np.dokumentacja przetargowa, analizy, raporty, umowy, certyfikaty, zaproszenia itp. Jeżeli nie ma możliwości wydruku logotypów na ww. materiałach, można je dokleić. Należy przy tym pamiętać aby naklejka była przygotowana i umieszczona zgodnie z wytycznymi.
System informatyczny (6)
Do wyboru dostawcy stosuje się procedurę tzw. „rozeznania rynku”. Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia, Operatora Projektu, rozeznanie rynku powinno być przeprowadzone zgodnie z trybem postępowania określonym w ustawie „Prawo zamówień publicznych” dla zapytania o cenę tj. zamawiający musi przygotować SIWZ (specyfikację istotnych warunków zamówienia), skierować zapytanie o cenę do wybranych przez siebie wykonawców i zaprosić ich do składania ofert. Zapytanie o cenę powinno być skierowane do takiej liczby wykonawców, świadczących w ramach prowadzonej przez nich działalności, usługi będącej przedmiotem zapytania o cenę, która zapewnia konkurencję oraz wybór najkorzystniejszej oferty. Zamawiający udziela zamówienia wykonawcy, który zaoferował najniższą cenę. Z przebiegu przeprowadzonego rozeznania i wyboru wykonawcy powinien być sporządzony protokół, który m.in. będzie zawierał uzasadnienie wyboru wykonawcy zamawianej usługi.
Okres trzech miesięcy na dostosowanie systemu informatycznego w zakresie funkcjonalności określonych w §19 ust. 1 pkt 1 i 2 Zarządzenia nr 23/DAiS/2018 z późn. Zm. jest liczony od dnia 1 października 2018 roku i upływa z końcem bieżącego roku.
Tak. Wzór IPPZ dostępny jest w Wytycznych dla realizatorów programu pilotażowego (Świadczeniodawca i OW) na stronie Akademia NFZ.
Docelowo tak. Obecnie obowiązuje wersja papierowa.
IPPZ będzie dostępny w systemie informatycznym, jest wymagany zarówno po bilansie podstawowym jak i pogłębionym.
Narzędzie informatyczne (Adonis), dotyczące ścieżek klinicznych, będzie dostępne od 31 sierpnia 2018 roku.
Wynagrodzenie (3)
Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych jest kosztem kwalifikowalnym. https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/media/42886/Wytyczne_w_zakresie_kwalifikowalnosci_19.pdf str. 77
Jeżeli na koncie są środki to tylko z wyodrębnionego do tego celu rachunku.
Ze względu na stosowanie metody opóźnionego netta, czyli pochodne od wynagrodzenia są regulowane do 15 i 20 dnia sierpnia to zasadnym jest ujęcie całości wydatków w miesiącu sierpniu br.
Zarządzanie chorobą (20)
Celem porady edukacyjnej jest poszerzenie wiedzy pacjenta o chorobie oraz sposobach radzenia sobie z nią w trakcie jej trwania. Elementem tej porady jest uświadamianie celowości przyjętego IPOM i wynikającego z niego postępowania diagnostyczno-terapeutycznego.
Pierwsza porada edukacyjna jest sprawozdawana jako produkt statystyczny, natomiast druga porada edukacyjna jako produkt rozliczeniowy.
Weryfikacja realizacji IPOM przez pacjenta, tj. założonego celu terapeutycznego lub zaleceń (na podstawie wykonania zleconych badań diagnostycznych i/lub konsultacji specjalistycznych) odbywa się podczas porady kontrolnej. Przewiduje się od 1 do 3 tego typu porad w ciągu roku, niezależnie od ilości chorób przewlekłych. Porady kontrolne przeprowadza lekarz. Natomiast koordynator umawia terminy wizyt.
Rozliczenie bilansu następuje po wystawieniu IPPZ. Obie wizyty mogą być sprawozdane tego samego dnia.
Ideą jest kumulowanie wizyt w przypadku zaistnienia kilku jednostek chorobowych, aby uniknąć zbyt częstego zapisywania pacjenta. Nie należy przeprowadzać więcej jednak niż 3 wizyty kompleksowe rocznie dla więcej niż 3 różnych chorób.
W przypadku wielochorobowości stan pacjenta na poradach kompleksowych lekarz ocenia pod kątem wszystkich chorób przewlekłych.
Sposób kierowania do specjalisty w ramach programu zarządzania chorobą powinien zostać uzgodniony wewnętrznie pomiędzy świadczeniodawcą realizującym program pilotażowy, a podmiotem/specjalistą/praktyką lekarza specjalisty, z którą świadczeniodawca zawarł umowę. W opisanym powyżej przypadku wizyta na której lekarz specjalista zleca wykonanie badania stanowi konsultację specjalistyczną statystyczną, natomiast ta konsultacja, na której jest to kontynuacja pierwszej wizyty i w takiej sytuacji do rozliczenia należy przedstawić tylko jedną konsultację.
Zalecenia z pierwszego IPOM-u pacjenta powinny znaleźć się w dokumentacji pacjenta w formie pisemnej (w treści zgodnej z dokumentem jaki otrzymuje pacjent) lub załączonego wydruku IPOM pacjenta podpisanego przez lekarza. Przy kolejnych wizytach pacjenta w dokumentacji medycznej może pojawić się adnotacja „kontynuacja wcześniejszych zaleceń zgodnie z IPOM” pod warunkiem, że nie zostaną wprowadzone żadne istotne modyfikacje w procesie terapeutycznym (np. zmiana leków, zmiana dawkowania, zachowania behawioralne, itp.). Każda istotna dla pacjenta zmiana w zaleceniach powinna skutkować wystawieniem nowego IPOM i udokumentowania zmian w zaleceniach.
Warunkiem zaliczenia porady kompleksowej jest wystawienie i przekazanie pacjentowi IPOM. Ścieżki postępowania diagnostyczno –terapeutycznego stanowią dla lekarza w pilotażu narzędzie pomocnicze w procesie podejmowania decyzji o postępowaniu terapeutyczno – diagnostycznym. Jeśli lekarz POZ potrzebuje dodatkowych informacji dotyczących stanu zdrowia pacjenta, żeby móc wystawić IPOM, może (ale nie musi) zlecić dodatkowe badania i/lub konsultacje specjalistyczne wymienione w załączniku 2b do ZP NFZ z dnia 16 marca br. („świadczenia realizowane po złożeniu deklaracji przystąpienia do programu Zarządzania chorobą”) zgodnie ze swoją wiedzą i codzienną praktyką (ze wsparciem lub bez ścieżek postępowania kliniczno –diagnostycznego).
Płatność za osobomiesiąc w programie zarządzania chorobą następuje po zakończeniu (zamknięciu) porady kompleksowej, gdzie pacjentowi został przekazany IPOM. Od następnego miesiąca naliczana jest stawka kapitacyjna.
W przypadku 1 choroby przewlekłej u jednego pacjenta można przeprowadzić 1 poradę kompleksową w ciągu roku, jeśli 2 choroby z różnych grup dziedzinowych to max. 2 porady kompleksowe, w sytuacji 3 i więcej (z różnych grup dziedzinowych), max. 3 porady w ciągu roku. Opieka koordynowana polega na tym, że pacjent uzyskuje kompleksową opiekę co oznacza, że porada kompleksowa powinna odnosić się do wszystkich schorzeń leczonych w ramach programu zarządzania chorobą (w sprawozdaniu należy wpisać jednostkę chorobową dominującą w danym momencie w procesie terapeutyczno- diagnostycznym), pacjent powinien otrzymać również jeden IPOM odnoszący się do wszystkich schorzeń leczonych w programie zarządzania chorobą.
Można wykorzystać ten sam formularz, który jest przeznaczony do bilansów. W połowie listopada br. udostępnimy formularz dedykowany DMP.
Pacjent przystępujący do DMP powinien mieć podpisane dwie zgody: zał. 9 i zał. 10. Zał. 9 wystarczy podpisać tylko raz, zał. 10 może być podpisany kilka razy, bo jest to zgoda na objęcie opieką w danej jednostce chorobowej.
Jeśli na tej wizycie postawiono rozpoznanie choroby przewlekłej i wystawiono IPOM – należy rozliczyć poradę kompleksową. Jeśli na wizycie lekarz podejrzewa chorobę przewlekłą – rozlicza poradę wstępną. Wykonanie porady wstępnej pozwala na skierowanie pacjenta na badania z pakietu: świadczenia realizowane na etapie diagnozowania choroby(-ób) (faza pre DMP) – kolumny I i J załącznika 2b do Zarządzenia nr 23/2018/DAiS.
Wizyta kompleksowa to taka, na której jest postawione rozpoznanie, wystawiony IPOM oraz pacjent podpisał zgodę na przystąpienie do programu Zarządzania Chorobą. Można rozliczyć wizytę kompleksową bez wstępnej, nie zawsze jest ona potrzebna.
Dodatkowo należy rozliczyć wizytę kończącą bilans i rozliczyć badania w ewentualnym bilansie pogłębionym. Wizyta edukacyjna rozliczana jest do bilansu.
Nie przewidujemy formularza do DMP w takiej formie jak jest do bilansów. W połowie listopada br. będzie udostępnione miejsce w aplikacji AP-PKUŚ do odnotowywania pewnych zdarzeń podczas prowadzenia pacjenta w programie zarządzaniu chorobą. Na własne potrzeby możecie Państwo wykorzystywać dowolny formularz.
Pacjent powinien kontynuować wizyty dietetyczne w ramach Zarządzania Chorobą. Dla jednego pacjenta przewidziany jest cykl 3 porad specjalistycznych w ciągu 12 miesięcy od pierwszej wizyty, niezależnie od tego czy jest po bilansie czy jest już w programie Zarządzania Chorobą.
Tak. Wtedy można sprawozdać obie wizyty jednego dnia.
W przypadku potwierdzenia rozpoznania 2 chorób przewlekłych na każdą z nich pacjent musi wyrazić odrębną zgodę na każdy program zarządzania chorobą przewlekłą.
Jeśli pacjent przed trafieniem do szpitala, w ramach bilansu pogłębionego WYKONAŁ zlecone badania, to po wyjściu ze szpitala może kontynuować bilans pogłębiony.
Jeśli pacjent przed trafieniem do szpitala, w ramach bilansu pogłębionego NIE WYKONAŁ zleconych badań, to po wyjściu ze szpitala może być rozliczony tylko Bilans podstawowy.
Taki pacjent może mieć przeprowadzone badanie bilansowe, zgodnie z załącznikiem nr 1a, str. 2 ust. 3 (Rekrutacja) do Zarządzenia Prezesa NFZ. Na podstawie wyniku badania bilansowego może zaistnieć potrzeba włączenia pacjenta do programu zarządzania chorobą.
NFZ opracował wzór IPOM. Jest udostępniony na stronie Akademii NFZ w zakładce POZ PLUS. W późniejszym etapie będzie w systemie IT.
To zależy. Pierwszy etap do jednostki chorobowej, ale ideą jest kumulowanie wizyt w przypadku zaistnienia kilku jednostek chorobowych, aby uniknąć zbyt częstego zapisywania pacjenta. Nie należy przeprowadzać więcej jednak niż 3 wizyty kompleksowe rocznie dla więcej niż 3 różnych chorób.
Moment trafienia i pobytu w szpitalu nie wpływa na wykazanie jednostek chorobowych.
Po wyjściu pacjenta:
A. Pacjent wypisany ze szpitala bez żadnych skierowań – kontynuuje program zarządzania chorobą, wykazujemy dwie choroby
B. Pacjent miał 1 wizytę poszpitalną w AOS – kontynuuje program zarządzania chorobą, wykazujemy dwie choroby
C. Pacjent dostał skierowanie do dalszego leczenia w AOS w zakresie jednej jednostki chorobowej – wychodzi z programu zarządzania chorobą przedmiotowej jednostki chorobowej, nadal wykazujemy drugą chorobę.